Türkiye Kamu-Sen Kadın Kolları Başkanlığı, 5 Aralık 1934’de Türk kadınının genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşması nedeniyle “1934’den Günümüze Türk Kadınının Sosyal Statüsü” konulu bir panel düzenledi.
Panele Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen Kadın Kolları Genel Başkanı Leyla Polat, Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi, Saadet Partisi Ankara Eski Milletvekili Oya Akgönenç, Kadın Hareketi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Elif Loğoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Eskişehir Milletvekili Uzman Dr. Ruhsar Demirel, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Selda Arık, Ak Parti Kadın Kolları Genel Sekreteri Oya Işık, Türkiye Kamu-Sen Kadın Kolları, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda kadın üyemiz katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye Kamu-Sen Kadın Kolları Başkanı Leyla Polat, ‘bundan tam 77 yıl önce medeni olarak addedilen birçok ülkeden önce, seçme ve seçilme hakkı kazanan kadınlarımız, bugün toplumda hak ettikleri değeri bulabiliyorlar mı?’ sorusunu yönelterek, kadınların hukuki haklarını kullanması için yasal düzenlemelerle birlikte, hukuk kurallarını hayata geçirecek olan bireylerin de yeterli olgunluğa erişmesi ve uygun toplumsal kültürün oluşturulması gerektiğini ifade etti. Polat, kadınların en temel ekonomik, demokratik, sosyal, siyasal, medeni haklardan mahrum bırakılması, küçük yaşta evliliğe zorlanması, çalışma haklarının elinden alınması kabul edilemez bir durum olduğunu, bunun da toplumların geri kalmasına ve çöküşüne yol açacağını da kaydetti.
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şunları söyledi: “Ulu Önder Atatürk’ün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verdiği 5 Aralık 1934 tarihi ülkemizde hangi sivil toplum örgütlerini ne kadar ilgilendiriyor, doğrusu bundan emin değilim. Çünkü adına dönüşüm dediğimiz ama nereden nereye dönüştüğümüzün bir türlü belli olmadığı bir dönemi yaşıyoruz. Yanlıştan doğruya, olumsuzdan olumluya giderse ve gelişmeye hizmet ederse, milletimizin birliğine dirliğine hizmet ederse bunun adı dönüşüm olur. Ama tüm dinamiklerimizi yerle bir eden, birlik ve beraberliğimizi anlamsız kılan birtakım saçmalıklara maalesef günümüzde dönüşüm adı veriliyor. Esasen kimse tarafından anlaşılamayan bu dönüşüm maalesef birtakım çevreler tarafından bir başarı gibi takdim ediliyor. Böyle bir ortamda 5 Aralık tarihini kutlama ve bu millete hatırlatma gereği duyan Türkiye Kamu-Sen’in Kadın Kollarına teşekkür ediyorum” dedi.
Türkiye’de kadınların sendikalara katılımının çok düşük oranda olduğunu kaydeden Koncuk, “Türkiye’de kamu çalışanları arasında genel sendikalaşma oranı yüzde 63.75. Kadınların sendikalaşma oranı ise yüzde 35. Bu noktada suçlu aramak gerekiyorsa, suçlu kim? Suçlu Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı olarak ben miyim, burada siyasi partilerin temsilcileri mi, yoksa verilen haklara sahip çıkmayanlar mı? Belki de hep birlikte suçluyuz. Bu tablodan bayan kamu çalışanlarının çıkarması gereken sonuçlar var. Bugün TBMM’de 77 kadın milletvekilimiz var. Bu sayı çok yetersiz. Üstelik bu sayının yetersiz olması ile benim verdiğim oran arasında ciddi bir paralellik var. Bu noktada şunu söylemek istiyorum: Hak verilmez, alınır ifadesini beynimizin bir yerine yazmalıyız. Erkeklerden hak isteme alışkanlığını terk etmeliyiz. Elimizi taşın altına koymakta geç kaldığımızı bizim görmemiz lazım. Herhangi bir talep ortaya koymadan, hak beklemek doğru değildir. 1934 yılında Atatürk bu ihtiyacı görmüş. Bu hakka modern diye bahsettiğimiz ülkelerden çok daha önce sahip olmuşuz. 1935 yılında 18 kadın milletvekili TBMM’ye girdi. Bugün TBMM’de 77 kadın milletvekilimizin olması başarı değildir. Ne zaman TBMM’de 250 kadın milletvekili olursa, o zaman başarıdan söz edebiliriz” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından “1934’ten Günümüze Kadının Sosyal Statüsü” konulu panele geçildi. Kadın Hareketi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Elif Loğoğlu’nun oturum başkanlığı yaptığı panelde, Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi, Saadet Partisi Ankara Eski Milletvekili Oya Akgönenç, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Eskişehir Milletvekili Uzman Dr. Ruhsar Demirel, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Selda Arık panelist olarak konuşma yaptı. Panelde, bugün TBMM’de temsil edilen kadın milletvekillerinin sayısının yetersiz olduğuna vurgu yapılarak, kadın milletvekillerinin sayısının mutlaka artması gerektiği ifade edildi.
Genel Başkan’ın Açıklamaları İçin Tıklayınız