Genel Sekreter Musa Akkaş, 12.04.2018 tarihinde İLKSAN Aydın-Didim sosyal tesisinin açılışına katıldı. Açılışa Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Aydın Milli Eğitim Müdürü, Didim İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü ve İLKSAN Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyeleri katıldı.
Açılışta bir konuşma yapan Genel Sekreter Musa Akkaş, başta şehit anneleri olmak üzere tüm kadınlarımızın anneler gününü kutladı.
Akkaş şöyle konuştu: “Konuşmalarıma bir soru ile başlamak istiyorum: Dünyada en zor meslek nedir? Sizlere bir de ipucu versem; fedakârlık, sevgi, sabır, ister desem, riski de var desem, cevabınız ne olur? Cevabınız, tabi ki anne olacaktır. Bugün; bizleri dünyaya getiren, yetiştiren, iyi günümüzde, kötü günümüze hep yanımızda olan en değerli varlığımız annelerimizin günü. Sadece insanlarda değil, yaratılan bütün canlılarda annelik duygusu Allah’ın verdiği bir hediyedir. Onların hakkını asla ödeyemeyiz. Adı ‘Annelik’ olan bir meslek olsa ve şartlarını yazarak, binlerce kişiyi işe alacağımızı söylesek, kimse kabul edip çalışmaz diye düşünüyorum. Bu anlamlı gün vesile ile başta şehit anneleri olmak üzere tüm kadınlarımızın Anneler Günü’nü kutluyorum.”
Akkaş; İKSAN’ın yıkılmaz, güçlü bir sandık olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bugün hep birlikte yine İLKSAN tarafından hizmete açılacak olan otel açılışında beraberiz. İLKSAN’la gurur duyuyorum.1943 yılından bu tarafa faaliyetlerini sürdüren, her gün biraz daha büyüyen, gücüne güç katan İLKSAN’ı kutluyorum. İLKSAN; devasa bir kuruluş, çok önemli bir sandıktır.
Sendikaların olmadığı dönemlerde 1990’lı yıllarda yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle sandık yönetimi 1993-1996 yılları arasında kayyuma devredilmiştir. 1996 yılından itibaren profesyonelce- bütün üyelerin katıldığı seçimlerle-Temsilciler Kurulu, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Genel Müdürlük oluşturularak yönetilmeye başlanmıştır. Mensubu ve yöneticisi olmaktan gurur duyduğum sendikam Türk Eğitim Sen, eğitim çalışanlarının hak ve hukukunu korumak, daha iyi haklara sahip olmak için İLKSAN’ın ehil ellerde olmasını düşünerek, İLKSAN seçimlerine müdahil olduk. Bu sandık, 1996 yılından bu tarafa MEB bürokratları ve eğitim çalışanlarının seçmiş olduğu Türk Eğitim Sen temsilcileri tarafından yönetilmektedir. İLKSAN, 1996 yılından bu yana güvenilir ellerdedir. 1996 yılı öncesinde sicili bozuk bir İLKSAN vardı. İLKSAN, 1996 yılı sonrasında güvenilir, lekesiz, şaibesiz bir anlayışla yönetilmeye başlanmıştır.
İLKSAN; 1996 yıllında eksi 3 milyon TL ile teslim alınırken, bugün İLKSAN’ın nakit varlığı 1 milyar 300 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bu varlığın yüzde 78’i evlenme, cenaze, doğum vb. yardım olarak üyelerine dönmektedir. 2017 yılında toplam aidat gelirinin yüzde 40 fazlası üyelerine sosyal yardım olarak aktarılmaktadır.
1996 yılında sandık üyesi emekli olduğunda 1 maaş tutarından ikramiyesini 1 yılda alırken, bugün maaşının 10 katı tutarında ikramiyeyi 2-3 gün içerisinde almaktadır. Bunlar fevkalade gelişmelerdir.
Tüm bu güzellikler yaşanırken, zaman zaman bazı kendini bilmez sendikamsı yapıların akıl almaz iftiralarını anlamakta zorlanıyorum.
Geçmişe takılıp kalmanın anlamı yoktur. Geçmişten bahsederken bugün İLKSAN nerededir? Sendikaların olmadığı dönemlerde İLKSAN’ın adı yolsuzluğa karışmıştı. Bunu yapanlar da bedelini ödemiştir. İLKSAN’a satılan Pendik arsalarına bugün güç yetmemektedir. Dolayısıyla tüm bunları göz önüne alarak değerlendirme yapmak gerekir. Ortada ciddi bir başarı varken, at gözlüğü takanlar karalama kampanyaları ile İLKSAN’a çamur atarak, kafa karışıklığı yaratmaktadır. Sürekli karalanan eğitimciler, itibar kaybına uğratılan eğitim çalışanlarıdır.” dedi.
Türk Eğitim Sen olarak İLKSAN’da hırsız barındırmadıklarını, barındırmayacaklarını söyleyen Akkaş, “Türk Eğitim-Sen’in olduğu yerde hırsızlığa, adaletsizliğe, ahlaksızlığa, kul hakkı yemeye yer yoktur. Biz, Türk Eğitim-Sen’iz. Lekesiz ve temiziz. Bu sandığı ele geçirmek için nelere başvurmadılar ki? Çirkin, kirli afişler bastırdılar olmadı, iftira attılar yine olmadı. Meydan okudular ama Allah’a şükür ki sandığı ele geçiremediler. Kaldı ki; sandık yönetimi 7 kişiden oluşuyor. 7 kişiden 3’ü seçimle geliyor, 4’ü ise bakanlık bürokratı. 3 kişiden oluşan Denetleme Kurulu’nun 1’i seçimle geliyor, 2’si bakanlık bürokratı. Hal böyle iken, İLKSAN’da nasıl olumsuzluk yaşanabilir? İLKSAN büyüyerek, üyelerine daha iyi hizmet yolunda kendini geliştirmektedir.
İftira atacağınıza girin seçime, görelim gücünüzü! Yok, yok, buna cesaret edemiyorlar. Onlar sadece İLKSAN’ın kapatılmasını istiyorlar. Oysa İLKSAN emin ellerdedir. İLKSAN’ı bugün güvenilir kılan İLKSAN’ın yöneticileridir. İLKSAN’ın başında emin, güvenilir Türk Eğitim-Sen üyesi bir başkan vardır. Türk Eğitim-Sen üyesi arkadaşlarımızın olduğu yerde yolsuzluk olmaz.” dedi.
İLKSAN’ı kapatmak yerine, burayı daha aktif, daha faydalı, daha verimli hale nasıl getirebiliriz sorusuna cevap bulunması gerektiğini söyleyen Akkaş, ”Yönetim ve denetleme kurulumuz çok başarılı. Bakanlık bürokratlarına sonsuz güvenimiz var. Yaptıkları çalışmalardan dolayı hepsine teşekkür ediyoruz. Bireysel emeklilik ve özel sigortacılık sistemlerinin de devlet tarafından teşvik edildiği günümüzde, ‘Bu kuruluşu nasıl daha işlevsel hale getirebiliriz?’ hususunun tartışılmasının daha anlamlı olduğunu düşünüyoruz” dedi.
“İLKSAN’ın kapatılması, gücünün kırılması için her türlü yola başvuranlar var” diyen Akkaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İLKSAN, toplu sözleşme görüşmelerinin de konusu olmuştur. İLKSAN aidatlarının kaynaktan kesilmesinin iptali ile ilgili yetkili sendika talepte bulunmuştur. Halbuki İLKSAN, kanunla kurulmuş bir sandıktır. Sandığı bu anlamda yok etmeye yönelik çalışmalardan sonuç alınamayınca, başka yollara başvurdular. Boş boş konuşanları herkes görüyor. Bu davranışlarıyla eğitim çalışanlarının gözünde küçülüyorlar. Yazıklar olsun.
Türk Eğitim Sen olarak; İLKSAN var olduğu müddetçe eğitim çalışanlarının kazanımlarına sahip çıkaracağız. Bizi temsil eden arkadaşlarımıza kefiliz; onlara güveniyoruz. Bundan sonra da Türk Eğitim-Sen olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazırız.
Açılışını yaptığımız sosyal tesisin İLKSAN üyelerine hayırlı olmasını diliyorum. Otel yapımını üstlenen İLKSAN Yönetim ve Denetleme Kurulumuza ve Genel Müdürümüze, müteahhit firmaya, mimarlara, işçilere teşekkür ediyorum.”