Genel Başkan Yardımcısı M. Yaşar Şahindoğan, Çankırı Şube’nin Anneler Günü Etkinliği dolayısıyla düzenlediği programa katıldı. Programda Çankırı Şube Başkanı İsmail Ayhan ve şube yönetim kurulu üyeleri ile şube kadın komisyonu üyeleri de hazır bulundu.
Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı M. Yaşar Şahindoğan, “Başta şehit anneleri olmak üzere Türk milletinin temel direği annelerimizin; bu vatan için çalışan, üreten ve savaşan bütün evlatların annelerinin anneler gününü kutluyor, ellerinden öpüyorum." diye konuştu.
Türk Eğitim-Sen’in sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımına karşı olduğunu söyleyen Şahindoğan öğretmen istihdamının sadece kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre yapılması gerektiğini bildirdi. Şahindoğan, “Sözleşmeli ve mülakatlı istihdam modeli ivedilikle uygulamadan kaldırılmalıdır. Bununla ilgili yargı sürecini başlatmış bulunmaktayız. Temennimiz yargının talebimiz doğrultusunda karar vermesi ve bu beladan kökten kurtulmamızdır” dedi.
Şahindoğan; öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması, diğer memurların ek göstergelerinin 800 puan artırılması, yardımcı hizmetler sınıfının ek göstergeden yararlandırılması konusuna da vurgu yaptı.
Şahindoğan Türk Eğitim-Sen’in 24 Haziran Genel Seçimleri öncesinde Hükümetin tüm sözleşmeli çalışanları kadroya alması için imza kampanyası başlattığını hatırlatarak, “Sendikamızın talebi 4/B’li çalışanların kadroya alınmasıdır. Türk Eğitim-Sen olarak bu konuda bir imza kampanyası başlattık. Tüm kamu çalışanları Başbakanlığa göndereceğimiz dilekçeyi imzalayarak, kampanyamıza destek olmalıdır. Sözleşmelilik garabetine dur diyemezsek, sonraki adımlar mevcut kazanımların kaybedilmesine neden olabilir. 24 Haziran seçimlerine giderken, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi için meslektaşlarımızın imza kampanyamıza destek vermesini bekliyoruz. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların bir defaya mahsus olmak üzere genel idari hizmetler sınıfına alınması izin dilekçe kampanyası gerçekleştirmiştik. 11 bini aşkın dilekçeyi Başbakanlığa gönderdik. Bu konuda da iktidardan ve tüm siyasi partilerden adım bekliyoruz” dedi.
Performans değerlendirmesine karşı olduklarını da söyleyen Şahindoğan, öğretmenleri okul yöneticilerinin, zümre öğretmenleri ve diğer öğretmenlerin, öğrenci ve velilerin değerlendirmesinin sakıncalı olduğunu belirtti. Şahindoğan, “MEB’e hazırladığımız kapsamlı raporu sunduk. En sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyelim: Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenin itibarını daha da rencide edecek bu uygulamaya şiddetle karşıyız. Bakanlık, tüm ikazlarımıza rağmen bu sistemi uygulamakta ısrar ederse, buna geçit vermeyeceğiz; her türlü hukuki ve demokratik hakkımızı kullanacağız.” dedi.