Türk Eğitim-Sen ile Irak Türkmen Eğitimcileri Öğretmen Örgütü’nün ortaklaşa düzenlediği “Etkili Eğitim Yönetimi ve Denetimi" kursu sona erdi. Irak Türkmen Eğitimcileri Öğretmen Örgütü Başkanı Abdusselam Bayraktar ve beraberindeki heyete kursa katılımlarından dolayı sertifikaları takdim edildi.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkezinde gerçekleştirilen tören öncesi son derse katılan MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Türkiye-Irak ilişkilerini ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
Sertifika törenine geçilmesinin ardından bir konuşma yapan Irak Türkmen Öğretmen Örgütü Başkanı Abdusselam Bayraktar, Türk milletinin maddi ve manevi değerlerinin geliştirilmesi konusundaki hizmetleri nedeniyle Türk Eğitim-Sen’e teşekkürlerini sundu.
KERKÜK TÜRKMENLERİ DE ULUSLARARASI AVRASYA EĞİTİM SENDİKASI BİRLİĞİNE KATILDI
Irak Türkmen Öğretmenleri Geliştirilmiş Türkçe Kursunun önemine dikkat çeken Genel Başkan İsmail Koncuk, “Türkmen öğretmenlerimizi burada ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Koncuk, Bilindiği gibi Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliğimiz (UAESEB) var. Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Makedonya, KKTC birliği oluşturan ülkelerdir. Kerkük Türkmenlerini de bu birlik içine aldık. Bundan sonra hep birlikte başarıya ulaşırız.” dedi.
Koncuk, “Kerkük Türkmenlerinin şiire ne kadar önem verdiğini hepimiz biliyoruz. Şiir ciddi bir kültürel birikimi ve duyguları şiir ile terennüm etmek bilgi birikimini gerektirir. Şiir o dilin ne kadar güzel kullanıldığını gösteren en önemli örnektir. Kerkük Türkmenleri ve Irakta yaşayan diğer Türkmenler de bu özellik vardır. Tabii bizde de var. Ama onlarda bir başka güzeldir. Kerkük’ün türkülerini beğenerek dinliyoruz. Şiirleri çok güzel bir şekilde kurgulanmıştır. O sözleri, müziği… Tam Türk’ün acılarını, sevincini anlatan türkülerdir.” dedi.
TÜRKİYE KAMU-SEN VE BAĞLI DİĞER SENDİKALARIMIZ TÜRKMENLERİMİZE KARŞI ÇOK HASSASTIR
Türk dünyasında TÖMER çalışmalarının kapasitesinin gelişmesi için 17.Milli Eğitim şurasında teklif sunduklarını belirten Koncuk, “Türkiye Kamu-Sen ve bağlı diğer sendikalarımız Türkmenlerimize karşı çok hassastır, hatta bu hassasiyeti gösteren Türkiye’de tek sendikadır. Gönül isterdi ki bu faaliyetleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapsın, Milli Eğitim Bakanlığı oradaki öğretmenlerimizi zaman zaman Türkiye’ye getirsin. Her alanda onların yetişmesini sağlayacak programlar yapsın. Bunlar hiç yapılmıyor anlamında söylemiyorum. Ama yeterli çalışmalar değil. Ben Kırgızistan’a gittiğimde orada TÖMER merkezini ziyaret ettim. Görevlilerle görüştüğümde Türkiye Türkçesini öğrenmek için ciddi bir talep olduğunu belirttiler ve bu talebi karşılayamıyoruz dediler. Hemen dönüşümde Milli Eğitim Bakanlığı’nda 17. Eğitim Şurası yapılıyordu. Türk Eğitim-Sen olarak o şurada şöyle bir teklif verdik; Kırgızistan, Kazakistan vb. ülkelerde TÖMER çalışmalarının kapasitesinin genişletilmesi için bir teklif verdik ve teklifimiz şura kararı haline geldi. Ne kadar uygulandı? Maalesef arzu ettiğimiz ölçüde uygulanmadı. En azından Milli Eğitim Şurasının gündemine biz bu konuyu getirmiş olduk.” dedi.
BİZ NE KADAR GÜÇLÜ OLURSAK, TÜRKİYE DIŞINDA YAŞAYAN SOYDAŞLARIMIZI DA SAĞLAMA ALMIŞ OLURUZ.
Evlatlarımız için bu vatana sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken Koncuk, “Kerküklü Türkmenlerin dertleri ile dertlenmeyi milli bir vazife olarak görüyoruz. Maalesef düne kadar aynı vatan parçası içinde yaşadığımız Kerküklü kardeşlerimiz sınırlarımızın dışında bırakıldığı için burada değiller. Ama bu ülkenin imkânlarından bizim ne kadar faydalanmaya hakkımız var ise, şundan emin olun, Telafer ve Suriye’de yaşayan Türkmen’in de o kadar hakkı vardır. Onlar çok büyük bedeller ödemiştir ve hala da ödemektedirler. Orada kendi kaderlerini terk edilen, can güvenliği olmayan insanlar bir şekilde dillerini koruyarak, milli varlıklarını devam ettiriyorlar. Bu o kadar zor bir meseledir ki, düşünün Suriye’de yaşananları gözden geçirirsek, yüz binlerce insan kaçıyor, Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmeye çalışıyorlar. Onların vatanı kalmamış. Yaşananları hepimiz televizyonlarda görüyoruz. Avrupa’ya gitmek için bir umutla yola çıkan küçük çocukların kıyıya vuran cesetlerini! Hepimizin evlatları var. Çocuklarımız için bu vatana sahip çıkmamız lazım. Bu mesele her şeyin üstünde bir konudur. Biz ne kadar güçlü olursak, Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarımızı da sağlama almış oluruz. Ama önce Türkiye’yi korumamız lazım.” dedi.
İHANETİN BİR BEDELİ OLMALIDIR.
“3 kuruşluk terör örgütü ile masaya oturanlar, onları adam yerine koyanlar, siyaseten Meclis'te 80 milletvekili çıkartacak güce ulaştıranları hep birlikte gördük. Daha sonrasında nereden çıktı bunlar diyorlar. Siz çıkardınız. İtibar kazandırıp, kıymet verdiniz. Bilindiği gibi 1 Kasım’da seçim olacak. Bütün aziz milletime sesleniyorum: İhanetin bir bedeli olmalıdır. Türk milletine ihanet edilmiştir. Birtakım insanların siyasi gelecekleri için feda edilmiştir. Bugün Türkiye terör çıkmazı içine sokulmuştur. Biz bunlara göz mü yumacağız? Bunun müsebbiplerini değerlendirmeyecek miyiz? Lütfen değerlendirelim. Hiç kimsenin siyasi geleceği için, topyekûn bir milletin geleceğinin tehlikeye atılmasına asla göz yumamayız. Bu nedenle milli varlığımızı korumak, evlatlarımızın geleceğini korumak ile eş değerdir. Sadece bugünü yaşayarak geleceği kurtaramayız. Şu anda geleceğimiz tehdit altında, herkes bilmelidir.” dedi.
Genel Başkan İsmail Koncuk’un konuşmasının ardından, Irak Türkmen Eğitimcileri Öğretmen Örgütü Başkanı Abdusselam Bayraktar ve beraberindeki heyet adına, MHP Milletvekili Ümit Özdağ ve Genel Başkan İsmail Koncuk’a yardımlarından dolayı plaket takdim etti. Daha sonra katılımcılara sertifikaları verildi.