Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı Mustafa Yorulmaz, Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Kocakaplan 27.11.2018 tarihinde Çankırı’da bir dizi temaslarda bulundu.
Çankırı Emniyet Müdürü Saaddettin Aksoy, Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Sağlık Müdürü Op. Dr. Hüseyin Keskin’i ziyaret eden heyet, daha sonra Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği ve Türk Eğitim-Sen Çankırı Hizmet binasının açılışını yaptı. Genel Başkan Talip Geylan, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin düzenlediği basın toplantısına da katıldı.
Genel Başkan Talip Geylan, aynı gün Çankırı’da Çankırı Şube’nin düzenlediği istişare toplantısına katıldı. Toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Kocakaplan, , Çankırı Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Kadın Komisyonu, ilçe ve işyeri temsilcileri hazır bulundu.
Atatürk bir devlet kurdu. O’na saygı duymamız için bu bile yeter.
Bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, geride bıraktığımız 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün öneminden söz etti. 24 Kasım tarihinin Millet Mekteplerinin açıldığı ve Atatürk’e başöğretmen unvanı verildiği tarih olduğuna dikkat çeken Geylan, 24 Kasım’ı tahkir edici mesajlarla kutlayan sözde yetkili sendikayı eleştirdi. Geylan, “Sözde yetkili sendika güya 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama metni yayınlandı. Bu mesajda dahi 24 Kasım’ı tahkir ederek söze başlıyorlar. Bu sözde yetkili sendikanın 10 Kasım’daki anma mesajını, 29 Ekim’deki kutlama mesajını hatırlayın. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken dahi ülkemizin kurucusu Büyük Atatürk’ün adını anmıyorlar. Bu durum, İstanbul’un fethini anlatırken Fatih Sultan Mehmet’i, Malazgirt’i anlatırken Sultan Alparslan’ı Osmanlı’nın kuruluşunu anlatırken Osman Gazi’yi yad etmemeye benziyor. Nasıl bir Atatürk alerjileri varsa, Allah bunları ıslah etsin! Atatürk bir devlet kurdu. Devletsizliğin ne olduğunu Suriye’de görüyoruz. Devlet yoksa özgürlük yok, namus yok, can güvenliği yok. Atatürk’e saygı duymamız için bu bile yeter. O bir devlet kurdu” dedi.
Türkiye Kamu-Sen, Türk Eğitim-Sen olmasa bir yanda etnik bölücüler, diğer yanda her şeyi iktidara seferber etmiş sarı sendika olurdu.
Türk Eğitim-Sen’in 2002’deki mutabakat sayısının 125 bin 863 olduğunu, 2018 yılı mutabakatında 201 bin 405’e imza atıldığını, şu anda da 212 bin civarında üyesi olduğunu bildiren Geylan, “16 yılda yaklaşık 100 bin net artış sağladık” dedi.
100 bin net artışın makam dağıtmadan, ulufe vaat etmeden, hiç kimseyi tehdit etmeden, sadece adam gibi sendikacılık yaparak sağlandığını söyleyen Geylan, “Her türlü zorluğa rağmen gerçekleştirilmiş olan bu artış muazzam bir başarıdır” dedi.
Mayıs ayında yeni mutabakat sayılarının açıklanacağına dikkat çeken Geylan, “Biraz daha gayret gösterelim. Kamu çalışanlarını sözde sendikanın zulmünden ancak biz kurtarabiliriz. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olmasa bir yanda etnik bölücüler, diğer yanda her şeyi işverene seferber etmiş sarı sendika olurdu. Kamu çalışanlarının hak, hukuk mücadelesini bizden başka yürütecek bir sendika yok” diye konuştu.
Sözde sendikanın çalışanları inandıkları ile işleri arasında tercihe zorladığını ifade eden Geylan, “Sözde sendika mensuplarının yüzde kaçı inanarak üye olmuştur?” diye sordu. Kamu çalışanlarını esir aldıklarını, tehdit ettiklerini, onlara birtakım vaatlerde bulunduklarını dile getiren Geylan, “İnsanları şahsiyetlerini ezdiler” dedi.
Bu bakımdan Türkiye Kamu-Sen’in ise sadece sendikacılık yapmadığını, kamu çalışanlarının şahsiyetlerini koruyacakları bir zemin sunduğunu da bildiren Geylan, “Adam gibi duruşun hala bir karşılığı var ki, yüz binlerce çalışan Türk Eğitim-Sen’e üye olmuş. Sizler sadece işinizi yaptınız, makam ve mevki dağıtmadınız. Ekmek kavgasının önüne Türkiye sevdasını koydunuz. Emin olun; Türk memur sendikacılığının tarihi yazıldığında, emek veren sizlerden övgüyle bahsedilecek. Sizlerle gurur duyuyoruz” diye konuştu.
Yönetici atama sisteminde yapılacak değişiklikler seçim takvimine endekslenmesini doğru bulmuyoruz.
“MEB’in en büyük sorunu liyakatsiz yöneticilerin iş başında olmasıdır” diyen Geylan, okul müdürlerinin büyük çoğunluğunun bir gruba mensubiyet üzerinden tanzim edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı’nın eğitim ve kültürde başarısız olduğumuza yönelik sözlerini hatırlatan Geylan, “Bunun en önemli nedeni ehliyetsiz insanların iş başında olmasıdır. Kağıt üzerinde en güzel projeyi de hazırlasanız, beceriksiz yöneticilerle başarılı olunamaz” diye konuştu.
2014 yılında yetenekli, bilgili, becerikli okul müdürlerinin bir gecede görevden alındığını hatırlatan Geylan, “Eğitimde ilk düğme ehliyetli, liyakatli yönetici atamadır. MEB yıllardır ilk düğmeyi yanlış ilikliyor” dedi. Okul müdürlerinin merkezi yazılı sınavla atanmasının vizyon belgesinde yer aldığını belirten Geylan, “Kamu kurumlarında siyasetin gölgesi o kadar fazla ki. Yeni yönetici atama sisteminin seçim sonrasına bırakıldığı belirtiliyor. Ülkemizde daha bir seçimin yaşı kurumadan yeni bir seçim geliyor. Dolayısıyla yönetici atama sisteminde yapılacak değişikliklerin seçim takvimine endekslenmesini doğru bulmuyoruz. Yönetici atamalarında mülakat kaldırılmalıdır, yöneticiler merkezi yazılı sınav esasına göre atanmalıdır.”
Yılbaşından önce mutlaka kamu çalışanlarına ek zam yapılmalıdır.
Geylan, sözde yetkili sendikanın attığı imza neticesinde kamu çalışanlarına kümülatif yüzde 7.5 oranında zam verildiğini söyleyen Geylan, “Şu anda Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.8. Tarihte ilk kez aldığımız maaş zammının iki buçuk katı enflasyon farkı alacağız. Bu durum sözde yetki sendikanın beceriksizliği ve öngörüsüzlüğünün sonucudur. Hatırlarsanız 14 Kasım’da ek zam talebinde bulunduk. Talebimizde ısrarcıyız. Yılbaşından önce mutlaka kamu çalışanlarına ek zam yapılmalıdır” diye konuştu.
2019 yılında öğretmen açığını kapatacak ölçüde atama yapmalıdır.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 97 bin öğretmen açığı olduğunu kaydettiğini, ancak MEB’in 2019 yılında 20 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladığını belirten Geylan, “Bunu kabul etmiyoruz” dedi. Öğretmen açığının ücretli öğretmen görevlendirmesi ile giderilmeye çalışıldığını söyleyen Geylan, “Ücretli öğretmen sayısı yıldan yıla artıyor. Bu yıl İstanbul’da 21 bin ücretli öğretmen görevlendirilmiş. Bu ciddi bir sorundur. Öğretmen atamalarında tasarruf yapamazsınız. Öğretmen taşıyıcı kolondur. Kamuda tasarruf tedbirleri uygulanıyor da olsa, eğitimde uygulanmamalıdır. 2019 yılında öğretmen açığını kapatacak ölçüde atama yapmalıdır.”
Milli Eğitim Bakanlığı yeniden okullarda Öğrenci Andı’nı okutmalıdır.
Öğrenci Andı ile açıklamalar yapan Geylan, Öğrenci Andı’nın 2013 yılında çözüm sürecine kurban edildiğini söyledi. Geylan, “MEB’in Danıştay’a gönderdiği temyiz dilekçesinde, ‘Yapılan değişiklikle (2013 yılında kaldırılan Öğrenci Andı değişikliği kastediliyor) toplumumuzun geçirmiş olduğu sosyo-kültürel değişimler neticesinde andımızda yer alan ifadelere dair yanlış anlaşılmalara sebep olacak yaklaşımların önüne geçilmesi amaçlanmıştır’ ifadelerine yer verilmiştir. Bu, Andımızın çözüm sürecine kurban edildiğinin itirafıdır” dedi. Devleti yöneten iradenin artık yanlıştan döndüğünü, çözüm sürecinin savrulma süreci olduğunu gördüğünü kaydeden Geylan, “Yani Öğrenci Andı’nın birileri tarafından yanlış anlaşılabileceği kaygısı tedavülden kalkmıştır. Dolayısıyla MEB temyiz dilekçesini geri çekmeli ve Öğrenci Andı’nı yeniden okullarda okutmalıdır” dedi.
Türk Eğitim-Sen’in oluşturduğu eğitim portalında sınavlara dair görsel ve sesli anlatımlar deneme sınavları ile soru bankaları yer alıyor.
9 Aralık tarihinde MEB’in Görevde Yükselme Sınavı yapacağını söyleyen Geylan, Türk Eğitim-Sen’in oluşturduğu eğitim portalında bu sınava dair görsel ve sesli anlatımlar olduğunu, deneme sınavları ile soru bankalarının yer aldığını bildirdi. Ülkemizin yeni bir yönetim modeline geçtiğini, dolayısıyla mevzuatın çok sık değiştiğini, bastırılan kitapların bu değişiklikten dolayı çöp olduğunu söyleyen Geylan, “İnternet üzerinden en son bilgilere bu portaldan ulaşabilirsiniz” dedi. Sadece MEB’in yapacağı sınavlara hazırlık değil, üniversite çalışanlarına yönelik hizmet de verdiklerini ifade eden Geylan, “YÖK Görevde Yükselme Sınavı’nı 2019 yılının ilk çeyreğinde yapacak. Bu sınava hazırlık için de portaldan yararlanabileceksiniz” dedi.