İstanbul 3 No’lu Şube’nin Sabancı Öğretmenevinde düzenlediği Öğretmenler Günü birlik ve beraberlik kahvaltısına; Genel Sekreterimiz Musa Akkaş, Türk Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Hasanpaşaoğlu ve şube yönetim kurulu üyeleri, Eski Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü ve Eski İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, STK temsilcileri ve çok sayıda üye katıldı.
Açılış konuşmasını İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Hasanpaşaoğlu yaptı.
Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş yaptığı konuşmada; 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne vurgu yaparak, eğitim ve eğitim çalışanlarının sorunlarına değindi. Akkaş; yönetici atamalarındaki mülakat uygulaması nedeniyle ehliyetsiz ve liyakatsiz insanların iş başına getirildiğini, tek taraflı yapılan atamalar nedeniyle vicdanların rahatsız olduğunu, Cumhuriyet tarihinde bu denli bir siyasi ayrışmanın yaşanamadığını, binlerce yöneticinin emeklerinin, alın terlerinin çalındığını, çıkarılan yönetmelik ve mülakatlarla asrın yönetici soykırımı yapıldığını, hukuk ve vicdanın rafa kaldırıldığını dile getirdi.
Akkaş ayrıca çok başarılı yöneticilerin görevden alınmasına örnekler verdi. Akkaş, “Bu arkadaşlarımızdan birisi aramızda. Ayhan Korkmaz İstanbul Nimetullah Mahruki İlkokulu Müdürü olarak görev yapıyordu. Yeniden okul müdürlüğü değerlendirmesinde başarısız gösterilerek, yöneticilik görevinden alındı. Şimdi ne mi yapıyor derseniz? O çok sevdiği öğretmenlik görevinden istifa etti. Özel okul sahipleri kendisiyle çalışmak istediklerini belirtti ve özel kolejlerden sorumlu koordinatörlük görevine getirildi. Daha sonra da başka bir kolejde üst düzeyde yönetici olarak çalışmaya başladı. Halen birçok görevi birlikte yöneten arkadaşımız, CNNTürk TV’de eğitim danışmanı olarak görev yapıyor.
Ayrıca özel banka -özel kurum çalışanlarına eğitim vermektedir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.
Milli Eğitimde yönetici atamalarındaki tablo maalesef böyledir. İş bilmez insanlar iş başına getirilerek, eğitim başarısız kılınmış ve çalışanlar kamplara bölünerek, ayrıştırılmıştır. Türk Eğitim-Sen olarak yaşanan bu adaletsizliğe karşıyız. Liyakat ve kariyerin dikkate alındığı atamaların yapılması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
Musa Akkaş eğitimde yaşanan diğer sorunlar ve öğrenci Andı ile ilgili de önemli açıklamalar yaptı.