Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un Nevruz Bayramı ile ilgili yaptığı açıklamadır.
NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN
Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz, Türk dünyasında geniş bir coğrafyada çok eskiden beri kutlanmaktadır. Milli kültür tarihimizin önemli günlerinden olan ve doğanın uyanışını simgeleyen Nevruz, kültürümüzü besleyen ve yaşamasını sağlayan; bunun yanı sıra birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği özel bir bayramdır.
Nevruz, tarihi kaynaklara göre en eski Türk geleneklerinden, bayramlarından biridir. Yeni yılın başlangıcı, yenilik, coşku, canlanma gibi nitelikleri anlamında taşıyan Nevruz Bayramı, bir kültür mirası olarak, en eski Türk topluluklarından itibaren günümüze kadar ulaşmıştır.
Yeni Gün anlamına gelen Nevruz’un tüm yurtta coşku, birlik ve beraberlik içinde kutlanmasını istiyoruz. Bölücü terör örgütünün ve yandaşlarının Nevruz Bayramı’nı istismar etmesi, ne yazık ki hemen her yıl istenmeyen olayların yaşanmasına neden olmaktadır. Kardeşi kardeşe kırdırtmak için hain planlarını bir bayram olan Nevruz’da dahi hayata koymaya çabalayanlar bilmelidirler ki; Türk Milleti’nin birlik ruhu içerisinde yok olmaya mahkumdurlar.
Nevruz Bayramı’nın anlamına ve ruhuna yakışır şekilde kutlanması için gereken çaba gösterilmeli, yetkililer bunun için ihtiyaç duyulan tedbirleri tavizsizce uygulamalıdır. Devletimiz, milli bir bayramımızın bölücü hainlerin ve işbirlikçilerinin ihanet malzemesi haline getirilmesine fırsat vermemelidir.
Türk Eğitim-Sen’in bütün mensupları, milli ve üniter devletimizin ilelebet yaşayacağına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 21. asrın parlayan yıldızı olacağına yürekten inanmakta ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızı bu şuur ve inançla yetiştirmektedir. Türk eğitimcileri olarak; tarihi ve kültürel değerlerimizi yaşatmak, bizi biz yapan geleneklerimizi devam ettirmek için tüm gücümüzle çalışacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu güzel bayramın, artık geçmişine ve anlamına yaraşır bir şekilde kutlanmasını arzu ediyoruz.
Nevruz Bayramı’nın bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini; büyük milletimizin kutlu yarınlarına bir adım olmasını diliyoruz.
Nevruz Bayramı kutlu olsun.