BU SURİYE MESELESİ…

Yeryüzünde var olan insan sayısı, sosyal hayatın dinamikleri ve toplumların birbiri üzerinde kurmuş olduğu baskıyla doğru orantılıdır. Bu ortamın neticesi ile milletler farklı çıkar hesapları gütmeye başlamıştır. Hep daha fazlasını isteyen emperyal ideolojilerin etkisinde kalan ve gücü eklinde bulunduran toplumlar kan, zulüm, haksızlık ve acı üzerinden dünyayı dizayn etmeye çalışmaktadırlar. Filistin, Irak, Afganistan, Libya, Yemen ve Suriye enerji kaynaklarının kontrolü ve dünya jandarmalığı uğruna radikal örgütlere teslim edilerek tarumar edilmiştir.

Demokrasi götürme vaadiyle ortaya çıkanlar birlikte iş yaptığı monarşi rejimlere dokunmadan hedefindeki ülkelere müdahale etmekte, sözde demokrasi ile onları buluşturmak istemektedirler. Çok basit bir soru cevap ile bazı gerçeklere birlikte cevap verelim.

2 Ağustos 1990'da başlayan körfez krizinden bugüne Türkiye’mizin Irak sınırı daha mı güvenli? Irak Türkmenleri daha mı özgür?

15 Mart 2011'de Suriye’nin güneyinde Dera’daki kıvılcım ile başlayan iç savaştan sonra ülkemizin güney sınırı daha mı güvenli? Suriye Türkmenleri daha mı özgür?

Cevap sadece sömürgeci güçlerin katili taşeron etnik halklar biraz daha fazla kan emdiler. Biraz daha fazla kardeş katlettiler. Kapı komşularını öldürdüler. 300-500 USD daha fazla kazandılar. Ama şu unutulmamalıdır. Kırdığın yerden kırılırsın. Uğruna insanları sattığın, komşularını katlettiğin, ülkeni tarumar ettiğin güçler yarın seni de bozuk para gibi harcayacaklar. Suriye iç savaşı başladığı günden bu güne milyonlarca Suriyeli ülkesini terk edip mülteci oldu. Ülkenin ve bölgenin demografik yapısı değişti. Terör örgütleri IŞİD ve PKK/PYD/YPG’yi kurduran aynı koalisyon, bu grupları savaşıyor gibi yaparak IŞİD eliyle katledip, kovduğu Suriye halkının geride bıraktığı topraklara bir kahraman gibi diğer terör örgütünü soktu. Sonra baktı vekalet ile işi çözemiyor kendileri bu bölgeye bizzat çöreklendiler.

Bütün bu gelişmelerin ve Güney sınırımızda meydana gelen bu hadislerin Türkiye Cumhuriyetine etkisini ve Suriye Türkmenlerinin durumuna dikkat çekerek milli bilinç oluşturma gayesi içindeyiz.  Terörle mücadelede devletimize amasız, lakinsiz, şüphesiz destek veriyoruz. Son terörist unsur temizleninceye kadar terörle mücadele devam etmelidir.  Memleketimizde cereyan eden bölücü teröristlerin aşağılık eylemlerine karşı cansiperane mücadele eden güvenlik güçlerimize teşekkür ediyor; gazilerimizi şükran, şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.