ANTALYA 1 NO’LU ŞUBE, SERİK İLÇE TEMSİLİCİLİĞİ, KADIN CİNAYETLERİNE VE İSTİSMARI HAKKINDA ETKİNLİK DÜZENLEDİ.

Antalya 1 No’lu Şube’ye bağlı Serik  İlçe Temsilciliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla şube yönetim kurulu ve kadın komisyonu üyeleri okul temsilcileri ve aileleri ile birlikte akşam yemeğinde buluştu

Serik İlçe Temsilcisi Varol Civcir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Türk kültüründe töresinde kadınlar erkeklerle birdir ve eş değerdedir.” dedi.

Varol Civcir sözlerini şöyle sürdürüdü:   “Toplumun her kesiminde ve omuzlarına yüklendikleri her görevde takdire şayan bir şekilde sorumluluklarını yerine getiren kadınlarımıza çok şey  borçluyuz. Türk Kadını yıllardan beri bilimden sanata, spordan edebiyata, siyasetten çalışma hayatına kadar hayatın her ama her alanında yer almış ve başarılara imza atmıştır.

Kadın elinin değdiği her yerde ayrı bir güzellik ve göz nurunun düştüğü, emeğinin geçtiği her noktada bir derinlik bulunmaktadır. Kadınlarımızın hayatın sosyal ve ekonomik fırsat eşitliğinde onurlu ve saygın bir yeri olması gerekir ve bunun artması için pozitif ayrımcılıktan öte fırsat eşitliği olması gerekir.

Evinde anne, tarlada ve iş yerinde çalışan emekçi, toplumda saygın bir yönetici fert olan kadınlarımızın ülkemizin toplumsal birliği ve dirliği için hayati rolleri olduğu ortadadır.

Gelecek nesillerin yetişmesinde en büyük rol kadınlarımızındır. Sevgiyi, nezaketi, inceliği öğreten yine onlardır.

Ailesine katkı sağlamak uğruna nasır tutmuş elleriyle, şehit evladını vatan toprağına uğurlarken döktüğü gözyaşlarıyla, umudun hiç eksik olmadığı bakışlarıyla, duanın ve iyi dileklerin çağlayan gibi aktığı sözleriyle kadınlar milletimizin ruhu olmuştur.

Günümüzde kadınlarımızın hayatın maalesef her alanında hak ettikleri ilgiyi, desteği ve saygıyı yeterince gördüklerinden bahsetmemiz çok zordur.

Özellikle kadınlarımıza yönelik insanlık dışı saldırıların, şiddetin, taciz ve tecavüz vakalarının endişe verici bir şekilde arttığı görülmektedir. Sokak ortasında arka arkaya katledilen, töre ve geleneklerin gerisine gizlenen caniler tarafından gencecik yaşta hunharca kıyılan kadınların, genç kızların dramları millet olarak yüreğimizi sızlatmaktadır.

2019 yılında tüm çalışanlarımıza bir karanfil vermek yerine farkındalık yaratarak, 2018 yılında öldürülen 439 kadın cinayetine ve 317 kadına yönelik cinsel istismara dikkat çekmek için kokartlarla derslere girdik, sınıflarda çocuklarımıza ve gençlerimize kadın cinayeti, cinsel istismarı ve kadına yönelik şiddeti anlattık.

Türk kültüründe kadın erkek birdir. Hanım hakanın yanında duran ve gerektiğinde de devleti yöneten Türk kadını mücadelenin de,  iradenin de üstesinden gelebilecek yeteneklere ve güce sahiptir.

Tam da bu yüzden toplumun her kesiminde şiddete maruz kalan, horlanan ve suiistimal edilen kadınlarımızın sesi ve çığlıkları olmak biz eğitim çalışanlarının vazifesidir. Kadına ikinci sınıf eğitim muamelesi yapılamaz.

Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk kadınlarına yeryüzündeki kadınlardan çok daha önce yasal olarak Türk erkeği ile tam manasıyla eşit haklar vermiştir.  İşte bizler böyle bir törenin mensupları olarak, Türk Eğitim Sen çatısı altında mücadelemize yılmadan, yorulmadan devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle çalışan kadınlarımızın yaşam koşullarının düzeltildiği, mobbing, şiddet ve tacize karşı ciddi ve caydırıcı önemlerin alındığı, kariyer, görevlendirme ve görevde yükselmelerde cinsiyet ayrımının sonlandırıldığı büyük bir Türkiye özlemiyle başta şehit anneleri olmak üzere, hayatın her alanında yükünü omuzlayan siz değerli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz.”