AMASYA ŞUBE, TÜRKİYE’DE MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM: MEVCUT DURUM, SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONULU ÇALIŞTAY DÜZENLEDİ.

Amasya Şube,   2 Mart 2019 tarihinde Amasya APPLE Palaca Otelde “Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitim: Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştay düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlanılan çalıştayın açılış konuşmasını Amasya  Şube Başkanı Kamil Terzi yaptı.

Terzi konuşmasında şunları söyledi: “1992 yılından bugüne dek, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulduğu günkü felsefe ile ilelebet yaşaması ve milletimizin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması, refah seviyesinin artması ile bu refah artışından kamu çalışanlarının da hak ettiği payı alması için mücadele eden Türk Eğitim Sen, bu hak arama mücadelesini ülkemizin gelişmesine yönelik yaptığı çalışmalarla da zenginleştirmektedir.

Bugüne kadar Anayasa Çalıştayı, 4/C sözleşmeliler Çalıştayı, Hizmetli Personel Çalıştayı, Din Öğretimi Çalıştayı, Üniversiteler ve YÖK Kanunu çalıştayı, Kadın Çalıştayı gibi birçok çalışmaya imza attığı gibi bir yıl sosyal bilimler, bir yıl fen bilimleri alanında uluslar arası kongre düzenlemekte, Türk Eğitim Sen Bülteni yanında Üniversite ve Yurt-Kur bülteni Eğitimin Sesi dergisi ve uluslararası hakemli Eğitim ve Toplum dergisi çıkartmaktadır.

Değişen ve gelişen eğitim politikaları konusunda panel, seminer ve konferanslar düzenlemekte, hazırladığı raporlarla yüksek öğretim ve orta öğretim programlarına katkılar sunmaktadır.

Bugünkü Çalıştayımızda 15-17 Mart tarihinde gerçekleşecek ülke geneli katılımla Ankara’da yapılacak Türkiye’de Mesleki Eğitim Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştay’ına ilimizin görüşlerini aktarmak amacıyla şubemizce tertiplenmiştir. Yapacağınız katkılar için teşekkür ediyor. Başarılı bir çalışma olmasını diliyorum. Saygılar sunuyorum.

Çalıştayımızın organizesinde ve işleyişinde büyük emekleri bulunan Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Cengiz Yıldırım, Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ünal Kurt, Sosyal Bilimler MYO Dr. Öğretim Üyeleri Şerif Baldıran, M. Reha Özder, Erdal Ünsalan , Dr. Savaş Nalinci, Sosyal Bilimler MYO Öğretim Görevlileri Yusuf Bahadır Keskin, Atıf Ulubay, Teknik Bilimler MYO Öğretim Görevlileri Tuğba Caner Sönmez, İsmail Pekgöz, Cem YÜCETÜRK, Amasya Esnaf Odaları Başkanı İsa Köse, Amasya Ticaret Sanayi Odası Sekreteri Hasan Cinbaz, Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi Şevket ÇİMEN ile Amasya İlindeki Mesleki ve Teknik Meslek Liselerinin Çok değerli müdür, müdür yardımcıları, alan şefleri ve öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum.

Zaman ayırarak çalıştayımıza bir müddet katılan ve bizleri onurlandıran Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu'na ayrıca teşekkür ediyorum.”

Üç grup halinde gerçekleşen ve 56 kişinin katıldığı çalıştay’ın sonuç bildirgesnini önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.