TEKİRDAĞ ŞUBE: “5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, şunları söyledi: “Dünya Öğretmenler Günü’nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasında yatmaktadır. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan tarihi kararla öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım olmuştur. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi, uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararın yıldönümü olması nedeniyle 5 Ekim tarihinin öğretmenlik mesleği açısından evrensel bir önemi vardır.

“Öğretmenlerimizin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlayan çalışmalar yapan Türk Eğitim-Sen 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü kutlamaktadır. Gündemimizde olan 3600 ek göstergenin öğretmenler ve tüm kamu çalışanlarına uygulanması konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Öğretmenlik mesleği itibarsızlaştırılması ve meslek onurumuzun zedelenmesine karşı tüm öğretmenlerimizle birlik, beraberlik içinde çalışarak ülkemizin geleceğini inşa etmek için çok daha fala çalışacağız. Öğretmenlerimiz yıllar boyunca büyük fedakârlıklara katlanarak çalışmaktadırlar. Yaşadığı zorluklar ortadadır. Çalışma ve yaşam koşulları ve mesleki saygınlıkları daha da kötü ye gitmeden hükümetimiz tarafından bir an önce ciddi çalışmalar yapılmasını beklemekteyiz.

Sorunlarımız Giderek Artmaktadır

  • Türkiye’de çalışan öğretmenler, OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, en düşük maaş alan öğretmenler arasındadır.
  • Öğretmenlerin 3 te 2 si borçlanarak hayatlarını sürdürmektedir.
  • 350000 meslektaşımız atama beklemektedir.
  • 4+4+4 eğitim sistemi öğretmenlere pek çok angarya görev yüklemiştir. Bu sistemin sonucunda pek çok öğretmen norm fazlası kalmıştır.  
  • Hizmetli ve memurların yaşadığı ekonomik ve özlük sorunları yıllardır çözülememiştir. Hizmetli ve memurların da sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesini talep ediyoruz.
  • İnsanca yaşayacak ücret taleplerimiz başta olmak üzere Türk Eğitim-Sen olarak sorunların çözülmesi için önerdiğimiz çözüm önerileri dikkate alınmalıdır.
  • Yönetici atamalarında liyakat ön plana alınmalı, mülakat tamamen kaldırılmalıdır.
  • Sözleşmeli/ücretli öğretmenlik gibi her türlü güvencesiz istihdam çalışmaları son bulmalıdır.
  • Hizmetli ve memurlara özel hizmet tazminatı ödenmelidir.
  • Pisa sonuçlarına baktığımızda eğitim sisteminde yaşanan sorunların sadece öğretmene yüklenmekle çözülemeyeceği anlaşılmıştır.

Sendikal mücadelenin yanı sıra öğretmen kimliğiyle de eğitimlerimize katkı sunan, çocuklarımızı hayata hazırlayan bilgi ve birikimleriyle yol gösteren, onların aydınlık yarınlara yürümesine vesile olan tüm öğretmenlerimizin dünya öğretmenler gününü kutlarım.”