KIRIKKALE ŞUBE: “ÖĞRETMENE YÖNELİK ŞİDDETİ KINIYORUZ.”

Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şubesi, Şehit Ramazan Bekar İlkokulu sınıf öğretmeni Gülnihal Cünnük’ün, 20 Eylül tarihinde veliler tarafından saldırıya uğramasını protesto etti. Okul bahçesinde toplanan Türk Eğitim-Sen üyelerine diğer sendikalar, siyasi parti temsilcileri,  Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, öğrenci ve veliler de destek verdi.

Bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak, darp edilen öğretmenimiz Gülnihal Cünnük’e geçmiş olsun dileyerek, yaşanan şiddet olayını kınadı. . Cezai yaptırımın uygulanması için hukuki ve yasal süreçlerin takip edileceğini bildiren Karabacak, “Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirlerle ilgili mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir” dedi.

Karabacak şunları kaydetti: “Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Kırıkkale ve Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz. Velisiyle, öğrencisiyle, öğretmeniyle tüm eğitim çalışanlarıyla siyasi partileri, sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla Kırıkkale burada tüm kamuoyu Gülnihal CÜNNÜK öğretmenimizin yanında, onunla birliktedir.

Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz. Artık yeter! Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Kaldı ki Gülnihal öğretmenimiz daha geçen sene sınıfında tehdit edilmiş, bu tehdidi gerçekleştirenler mahkemede yargılanmış ve ceza almıştı. Hatta olayın bir gün öncesinde okul çevresinde yine bir olayın gerçekleştiği de kamuoyunun bildiği bir gerçektir. Bu hadiselere rağmen gerekli tedbirlerin alınmaması bir ihmal ve güvenlik zafiyeti ihtimalini de düşündürmektedir.

Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un söz ve eylemleri öğretmene verilen önem hususunda bir umut kapısı aralamış, eğitim camiasının motivasyonunu artırmıştır.

Sınıf öğretmeni Cünnük de, “Çok çirkin bir olay. Ayağıma takılan dikenler beni yıldıramayacak. Ben vatanıma, milletime, çocuklarıma canım pahasına hizmet etmeye devam edeceğim. Bu sadece bana kalkmış bir el değil, bütün öğretmen arkadaşlarıma kalkan bir eldir. Ben öğrencilerimin yanındayım. Benim için önemli olan yetiştirdiğim çiçekler.” dedi.