AMASYA ŞUBE, “BİZE GÖRE EĞİTİMDEKİ YAPILAN HER YANLIŞ GELECEĞİMİZE YAPILAN BİR DARBEDİR.”

Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi okulların kapanması hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Terzi, “Öğretmenler ve idarecilerin eğitim öğretimden çok yapılan plansız, ani değişiklerle zaman geçirdi.” dedi. Varma açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Bir Eğitim Öğretim Yılının daha sonuna geldik. Sorunları çözdük çözeceğiz derken tamamen arapsaçına dönmüş, neyin ne olacağını kimsenin bilmediği bir kaos haline gelmiş eğitim  sistemimizle okullarımızı tatil ediyoruz.

Müfredat ve kitap tartışmalarıyla başlayan 2017-2018 eğitim öğretim yılındaki karmaşa Üniversiteye giriş, liselere geçiş sınav sistemlerinin değişimi ve nitelikli niteliksiz ayrımı  ile zirve yapmıştır. İşin daha sıkıntılı kısmı da önümüzdeki eğitim öğretim yılında kimin hangi liseye yerleşeceği hususunda olacak ki, Allah öğrencilerimize, velilerimize ve özellikle de okul yöneticilerimize yardım etsin.

Öğretmenler ve idarecilerin eğitim öğretimden çok yapılan plansız, ani değişiklerle zaman geçirdi. 2017 -2018 eğitim öğretim yılında. Bunlar yetmezmiş gibi, öğretmenlerin morallerini tamamen bitiren, prestij kaybına yol açan öğrencinin öğretmene not vereceği ucube performans değerlendirme söylentileri, sözleşmeli öğretmenliğin dayatılması, iş güvencesinin olmayacağı çalışma modellerinin dillendirilmesi ve MEB'de bir türlü bitirilemeyen  sendikal ayrımcılık yine bu yılın en büyük problemleri idi.

Eğitim öğretim olayının yurt savunması kadar önemli olduğunu gören bir eğitim felsefesiyle; sınav sistemlerinin ya da okul türlerinin değiştirilmesiyle başarının artmayacağını kavramış zihniyetlerle; hizmetlisinden, memuru, aşçısı, öğretmeni, idarecisi ve en üst bürokratına kadar tüm MEB çalışanlarının önemini bilen, eğitimin tüm paydaşlarını bütün olarak kabullenen ve ekonomik, sosyal haklarını noksansız karşılamayı düşünen bir bakanlık anlayışına  rastlamadık bu yıl da.

Bize göre eğitimdeki yapılan her yanlış geleceğimize yapılan bir darbedir.

Okullarımızın, dolayısıyla öğretmen ve öğrencilerimizin nitelikli, niteliksiz olarak kategorize edilmesi kabul edilemez.

 Özel okulların teşvik edilmesi ve temel eğitimin devlet tarafından verilmesi anlayışından vazgeçilmesi kabul edilemez.

Durmadan eğitim modellerinin ve sınav sistemlerinin, müfredatın değiştirilmesi kabul edilemez.

Her şeye rağmen Türk milletinin evlatlarını geleceğe hazırlamakta hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan değerli eğitim çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Öğrenci ve velilerimize iyi tatiller dilerken tatilde kitap okumayı ihmal etmeden dinlenmelerini öneriyoruz.”