RİZE ŞUBE, BAKANLIK, UYUMA!

Rize Şube Başkanı Murat Köseoğlu, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlk ve Ortaokulu'nda bir polis memuru, tartıştığı okulun müdiresi ile müdür yardımcısını silahla yaralamasına sert bir şekilde tepki gösterdi. Köseoğlu,  “Öncelikle meslektaşlarımıza bir veli tarafından kahpece yapılan silahlı saldırıyı nefretle kınıyorum, yaralı eğitimcilere Allah'tan şifa diliyorum." dedi.

Konuyla ilgili bakanlığı suçlayan Köseoğlu sözlerine şöyle devam etti: “ Gündemimizde öğretmenin maddi ve manevi varlığını tehdit eden iki temel sorun var. Bunlardan biri öğretmene şiddet, diğeri de öğretmene performans değerlendirme sistemi…

Daha önce ülkemizin değişik yerlerinde gerçekleşen ve maalesef ölümle de sonuçlanan saldırılardan sonra en yüksek telden ilgilileri uyarmıştık. Bu iki konuyu gerçekten çok önemli görüyoruz ve laf olsun diye söylemiyoruz. Çünkü biliyoruz ki öğretmenin maddi ve manevi varlığının tehdit altında olduğu bir ortamda, eğitim çöküş sürecine girmiştir.

Ancak görüyoruz ki ilgililer bu konuları kulak arkası ederek geçiştirmiş.

Şimdi soruyorum size: İnsanın en temel hakkı olan, yaşama hakkının elinden alındığı bir ortamda eğitimden söz edilebilir mi? O zaman diyoruz ki, herkes aklını başına alsın, sorumluluğunu yerine getirsin ve bu olaylar bir daha yaşanmasın.

Güvenli eğitim ortamları olmadan, verimli eğitim olmaz, başarı olmaz, huzur olmaz. Bunu biz hükümetten, bakandan istemeyeceğiz de kimden isteyeceğiz? Bu arkadaşlarımız ölümden döndü. Ancak biliyoruz ki bu gidişle yeni olayların yaşanması kaçınılmazdır. Gerekli tedbirler alınmalıdır. Polis veya güvenlikçi olmayan okul kalmamalıdır. Dün Bursa’da, önceki gün başka bir yerde, Yarın Rize’de…Biz bir ayrım yapmıyoruz ve bu saldırıları bizzat kendimize yapılmış gibi görüyoruz.

Eğer tedbirsizlikten ötürü bir daha benzer bir durum yaşanırsa, biz Rizeli eğitimciler olarak iş bırakma dahil her türlü eylemi yapmaya hazırız. Bu sebeple, ‘BAKANLIK UYUMA, ÖĞRETMENİNE SAHİP ÇIK’

 

.