RİZE ŞUBE, KADIN KOMİSYONU ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

Rize Şubesi Kadın Komisyonu Başkanı, Asu Usta Anneler Günü dolayısıyla  bir açıklama yaptı. Asu, “Annelerin sevgi, şefkat ve üstünlüğünü ne ben birkaç satırda ifade edebilirim, ne de annelerin anılması bir gün ile sınırlı tutulabilir. Çünkü anne, bir ailenin temel direği ve toplumun geleceğini şekillendirecek olan bireyler yetiştirmek adına, ilk ve ebedi öğretmendir.” dedi. Asu şunları kaydetti:  
“Bilindiği üzere her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanır. Evrensel bir gün olan bu anlamlı günde siz değerli annelerimizle bir arada olmaktan mutluluk duyuyor ve hepinizin anneler gününü kutluyorum.
Annelik, kadınlara bahşedilen en önemli meziyettir. Anneler için yapılan kutlamaların Sümerlere kadar dayandığı bilinir. Birçok yerel ve dönemsel isimlerle adlandırılmasına rağmen her anlamda analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmış ve doğanın uyandığı bahar mevsimiyle özdeşleşmiştir. Zaman zaman kutlamaların içerik ve şeklinin değişmesine rağmen bu gelenek binlerce yıl boyunca sürdürülmüştür. Bu anlamlı günün resmileşmesi ve tarihinin konulması ABD başkanı Wilson tarafından gerçekleştirilmiştir.
Annelerin sevgi, şefkat ve üstünlüğünü ne ben birkaç satırda ifade edebilirim, ne de annelerin anılması bir gün ile sınırlı tutulabilir. Çünkü anne, bir ailenin temel direği ve toplumun geleceğini şekillendirecek olan bireyler yetiştirmek adına, ilk ve ebedi öğretmendir.
Bu anlamda, Türk Eğitim-Sen çatısı altında toplanmış olmanın da ayrıca özgün bir değer olduğu kanaatindeyim.
Türk Eğitim-Sen Rize şubesi1992 yılında kurulduğu günden itibaren genel duruşu ve felsefesi ile ilimizdeki bütün eğitim çalışanlarının soru ve sorunlarına çözüm bulmaya çalışmakta ve her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Kadın kolları olarak bizler de özellikle bu sektörde emek veren kadınların  yaşadıkları sorunlar üzerinde durmakta ve çözüm odaklı çalışmalar yapmaktayız. bu vesileyle ben ve sizleri temsilen seçilen grup arkadaşlarım Deniz Tanyolaç, Dilek Suyabatmaz, İnzile Şen Minaz, Olcay Gelen Cebecioğlu, Semra Esin ve Seyhan Durhan hocalarım, önceki dönemlerde özveriyle çalışan kadın kolları başkanlarımıza ve yardımcılarına teşekkür ediyoruz. Bayrağı bizim teslim almamız bu yarışın onlar için bitmiş olduğu anlamına gelmemeli. Her birimiz, bir bütün halinde hareket ederek, eğitim camiasındaki kadınları daha güçlü sesler çıkarabilmemiz adına Türk Eğitim-Sen çatısı altında toplamanın gayreti içerisinde olmalıyız düşüncesindeyim. Farklılıklarımızı göz ardı ederek yapacağımız bu çalışmalar, daha güçlü olmamızı ve yaşadığımız sorunların erken çözüme ulaşmasını sağlayacaktır.
Bildiğiniz gibi Rize merkez ve ilçelerindeki birçok okulumuz ve üniversitemizde sendika temsilcilerimiz bulunmaktadır. Genel sorun olarak gördüğümüz konuları veya kişisel olarak yaşadığınız problemleri bu temsilciler aracılığıyla ya da bizzat bize ulaştırmak suretiyle bildirmenizi, sessiz kalmamanızı rica ediyoruz.”