NEVŞEHİR ŞUBE’DEN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE KARŞI ÇOK SERT AÇIKLAMA

Nevşehir Şube, Nevşehir'de faaliyet gösteren tüm medya kuruluşlarına gönderdiği açıklamada isim vermeden Milli Eğitim Müdürü Murat Demir'e adeta ültimatom verdi.

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube  tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

4 Ocak 2017 tarihinde basın mensuplarımıza bir açıklama yaparak Nevşehir'de okul müdürlüğü yapan ve aynı zamanda bir eğitim sendikasının başkan yardımcılığını yürüten İskender Çınar'ın laikler başta olmak üzere belirli bir kesime küfrettiğini, hakaretler yağdırdığını ve hilafet çığırtkanlığı yaparak toplumu ayrıştırdığını açıkladık.

Söz konusu açıklamamızın yerelde ve ulusal'da geniş çaplı yer almasının ardından Nevşehir Valiliği konuya müdahale etmiş ve söz konusu şahsı açığa alarak idari ve adli soruşturma sürecin başlatıldığını ifade ederek toplumun yüreğine adeta su serpmiştir.

Fakat söz konusu şahsın açığa alınmasıyla birlikte Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü makamında oturan şahıs basın mensupları huzurunda başta Nevşehir halkı olmak üzere tüm Türk halkından özür dilemek ve söz konusu durumu kınadığını belirtmek yerine makamının sorumluluğunu ve ağırlığını unutarak Nevşehir'deki okullarda söz konusu şahsı savunma eylemine başlamıştır.

Buradan hatırlatmak isteriz ki: Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi, Nevşehir'de Milli Eğitim Müdürlüğü makamına atanan şahsı bugüne kadar sarf ettiği liyakat, iyi niyet, samimiyet ve başarı sözlerinden ötürü takdir etmiş, başarılı çalışmalarını alkışlamaktan geri durmamıştır lakin söz konusu okul müdürünün sosyal medyadaki hakaret ve küfür içeren paylaşımların ardından açığa alınmasıyla birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü makamını temsil eden şahsın takındığı tavır da tüm eğitimcilerin aleyhine değişim göstermeye başlamıştır.

Bilinmelidir ki Türk Eğitim-Sen, bu ülkenin kurucu değerlerine hakaret eden, hakaret edeni öven ve savunan her kurum ve kişiyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla mücadele edecektir.

Söz konusu şahıslara oturduğu makamın ender un fabrikasının yönetici koltuğu olmadığını ısrarla hatırlatırız. Zira o koltukta temsil edilen Milli Eğitim Bakanı ve hükümet yetkililerinin milli birlik ve hassasiyet noktasında gösterdiği tavrı kendinize şiar edinmez iseniz Nevşehir halkı ve eğitim çalışanları sizin bu basit eylemleri bilinçli olarak sürdürdüğünüze dair bir fikre kapılacak ve birliğimize kastettiğiniz için gereğini yapmakta bir an dahi çekinmeyecektir.

Bu minvalde ilgili şahıs facebook'da sarf ettiği sözler nedeniyle hukuki sorunlar yaşamamak adına facebook hesabını kapatmış olabilir ama kuşku duymasın ki yaptığı tüm paylaşımlar tarafımızdan tek tek kayıt altına alınmıştır. Kendisine tavsiyemiz şudur ki; sosyal medyada kahraman olmak adına, açığını kapatmak adına twitter'da aşırı hamaset yapmayı bırakıp bir eğitim kurumu yöneticisine yakışır proje ve tutumları acilen uygulamaya koymalıdır.

Oturduğu makamın hakkını veremeyen, devlet terbiyesinden yoksun, aciz tutumlar ile okullarda gereksiz açıklamalarda bulunarak eğitim camiasının gündemini işgal etmeye, zihinleri bulandırmaya ve huzursuzluk çıkarmaya çalışanlara karşı bu ilk ve son ihtarımızdır. Eğer bu tutum ve davranışlardan vazgeçilmezse hukuki zeminde, basın kuruluşları ve sorumlu siyasilerin de desteğiyle gereğini yapar milli birlik ve toplumsal kardeşliğimizi tekrar kurmak için adım atmaya başlarız.