Türk Eğitim-Sen üyesi Hatice Nilay KAYHAN, Adıyaman İli Gerger İlçesinde Gölyurt İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken, 13/06/2009-01/07/2009 tarihleri arasında 19 gün kesintisiz olarak devamsızlık yaptığı gerekçesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 94/1 maddesi gereğince görevden çekilmiş sayıldı.
Oysa Hatice Nilay KAYHAN, 19 gün boyunca keyfi olarak devamsızlık yapmadı. Hatice Nilay KAYHAN, hastalığı nedeniyle 15/05/2009 tarihinde 30 günlük rapor aldı. Rapor henüz tamamlanmamışken, hastalığı nüksetti. Bu nedenle KAYHAN, 09/06/2009 tarihinde sevk alarak, 10/06/2009 tarihinde Kozan Devlet Hastanesinde muayene oldu, yatış işlemleri başladı ve 2 gün sonra taburcu edilerek, kendisine 12/06/2009 tarihinden itibaren bir 30 günlük rapor daha verildi.
Yani Hatice Nilay KAYHAN, 15/05/2009-12/07/2009 tarihleri arasında hastalığı sebebi ile raporluydu. Üstelik KAYHAN, raporu, okuluna kayda işlenmesi amacı ile göndermişti.
Ancak KAYHAN’ın raporlu olduğu günler her nedense okul müdürü Bayram ADIGÜZEL tarafından işleme alınmadı. Okul müdürünün art niyetli yaklaşımı sonucunda savunması dahi alınmadan, KAYHAN’ın görevden çekilmiş sayılma işlemi gerçekleştirildi. Alınan raporların okul müdürlüğüne ulaştığı ise elimizde bulunan posta alıntılarından anlaşılmaktadır.
Görevden çekilme işleminin ardından da KAYHAN’dan raporlu olduğu sürede aldığı maaşlar ve tüm özlük haklarından kaynaklanan kazançlar faizi ile birlikte geri talep edildi.
Bunun üzerine sendikamız, raporlu olduğu halde savunması dahi alınmadan görevden çekilmiş sayılan Hatice Nilay KAYHAN’a, Gerger Kaymakamlığına Şanlıurfa Nöbetçi İdare Mahkemesine gönderilmek üzere Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesinde dava açtırdı.
Hukuk devletinde az rastlanacak olan bu olayda, yargının en doğru kararı vereceğine ve Hatice Nilay KAYHAN’ın görevden çekilmiş sayılma işleminin iptal edileceğine yürekten inanıyoruz. Haksız, hukuksuz uygulamalara karşı her zaman mücadele eden Türk Eğitim-Sen, bu davanın da peşini bırakmayacak ve sağlık raporu kendilerine ulaştığı halde işleme koymayan okul müdürü Bayram ADIGÜZEL ile ilgili olarak idari ve adli şikâyetleri yapacaktır.