Dava konusu edilen bölümler hukuka aykırı olup iptalinin hak ve adalet gereği olduğu düşüncesindeyiz. Şöyle ki; kılavuzun dava edilen bölümlerinden bir tanesinin il dışı yer değiştirme suretiyle atamalarda 31 Temmuz tarihinin temel alınmasının haksızlığa yol açmasındandır. Halbuki bu tarih 30 Eylül olarak belirlense mağduriyet ortadan kalkacaktır. Bakanlık öğretmen kadroları ile devredilen eğitim kadrolarında ilk defa öğretmenlik görevine başlayanların zorunlu çalışma yükümlülüğü ile ilgili çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu anlamda hangi bakanlıkta olursa olsun zorunlu hizmetini tamamlayan çalışanların tekrar zorunlu hizmete tabii tutulmaları büyük haksızlıktır. Bu nedenle açılan davada bu mağduriyetin de ortadan kaldırılması istenmiştir.
Açılan dava ile, 2008 Öğretmelerin İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlüğüne Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu ile mağdur olan öğretmenlerimizin hakları sendikamız tarafından aranmaktadır. Umuyoruz ki, olumlu sonuçlar alınacaktır.