SGK ÖNÜNDE’’SAĞLIKTA KATKI PAYLARINI PROTESTO’’EYLEMİ

Türkiye Kamu-Sen, sağlıkta katkı paylarını protesto etmek amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun önünde protesto eylemi yaptı. Kamu çalışanlarının yoğun ilgili gösterdiği eylemde; Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Ankara Şubeleri ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı diğer sendikaların Genel Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Burada bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız; bir yıl önce yürürlüğe giren sosyal güvenlik uygulamasının şimdiden hayatımızı kararttığını söyleyerek, vatandaşın sağlık hizmetlerinden faydalanmasının zorlaştırıldığını, katkı payı uygulamasıyla, parası olmayana hizmetin de olmadığını belirtmiştir.

Son bir yıl içinde reform denilen aldatmacanın sağlığımızı para babalarına ve özel sağlık kuruluşlarına teslim ettiğini ifade eden Akyıldız, şöyle devam etti: “ Bugün Türkiye yangın yerine dönmüştür. Çalışanlar büyük bir saldırı altındadır. Bir grup harami misali kazançlarımıza göz dikmiş durumdadır. Devletin vatandaşına verdiği hizmet, gereksiz masraf olarak görülmekte, millete yolunacak kaz muamelesi yapılmaktadır. Kamu hizmetleri özelleştirilmekte, paralı hale getirilmekte, 80 yıllık birikimlerimiz talan edilmektedir. Her alanda adaletsizlik kol gezerken, bu gidişe dur demek için toplanan sizler; karanlığı aydınlığa çevirecek olan güçsünüz.

Bizler burada haksızlığa, bu alanda, kötü gidişe, talana dur diyoruz. Birler burada bütün gücümüzle, bütün samimiyetimizle ve hakları gasp edilmiş, gelirine el konulmuş ve aldatılmış olmanın verdiği hayal kırıklığı ile siyasi iktidara sesleniyoruz: “Parası olmayan ölsün demekten vazgeçin. Sosyal devleti katletmeyin! Sağlığı paralı hale getirmeyin! Hükümetin öncelikli görevi kamu hizmetini herkese eşit sunmaktır. Sağlık hizmetinde parası olanla olmayan arasında ayrım yapmayın! Hakların azaltılması, yükümlülüklerin artırılması gibi yöntemlerle vatandaşın boğazını sıkmayın! Katkı payı, sigorta pirimi gibi yollarla cebimize el atmayın, hakkımızı yemeyin! Milletimizi aldatmayın! Yeter artık, yakamızdan düşün; bıçak kemiğe dayandı, ötesini siz düşünün!”