AÇILIM PROTESTOSU EYLEMİ

Türk Eğitim-Sen’in de üyesi olduğu Türk Dayanışma Konseyi bugün Ulus’taki eski TBMM binası önünde toplanarak AKP'nin uygulamaya koyduğu Demokratik Açılım çalışmalarını protesto etti.

70 Sivil toplum kuruluşunun üyesi olduğu Türk Dayanışma Konseyi adına hazırlanan basın açıklaması, KATÜ Vakfı Başkanı Kazım ÜTÜK tarafından okundu. Açıklamada açılım çalışmaları altında üniter yapıya ve milli kimlik algısına zarar verecek adımların atıldığına dikkat çekilerek; yirmibeş yıldır güvenliğimizi tehdit eden, binlerce güvenlik görevlimizi ve on binlerce vatandaşımızı katleden bölücü örgüt militanlarının kayıtsız şartsız affedildiği vurgulandı. Türk Milleti’nin sabrının sınandığının ve yıllardır verilen mücadelenin zaafiyete uğratıldığının ifade edildiği açıklama esnasında katılımcılar da sloganlarla hükümeti protesto ettiler.

 

Protestoya destek veren vatandaşlar, açılım görüşmelerinin 10 Kasım’da TBMM gündemine getirilmek istenmesini, Atatürk ve O’nun temsil ettiği değerlerle bir hesaplaşma yapıldığı kanaatinde olduklarını ifade ettiler.

 

Açıklama sonrasında bir şehit annesinin duygulu konuşması uzun süre izleyenler tarafından minnet ve takdirle alkışlandı.