BAYRAK ŞAİRİMİZ ARİF NİHAT ASYA’YI MEZARI BAŞINDA ANDIK

         Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu, Türk Eğitim-Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Ali Yazıcı, Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Ahmet Akkoca, Ankara 5 No’lu Şube Başkanı Sevgi Yalav ve Ankara 6 No’lu Şube Başkanı Veli Keskin Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’yı ölümünün 37. yılında mezarı başında andı.

Karşıyaka mezarlığında düzenlenen anma töreninde Arif Nihat Asya’nın mezarına ‘Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’ yazılı çelenk bırakıldı. Yeşilevler Gökbakanlar Camii İmam Hatibi Muhsin Aksakal ve Özevler Camii İmam Hatibi İbrahim Bölükbaşı Arif Nihat Asya’nın mezarı başında Kuran-ı Kerim okudu. Kuran-ı Kerim okunmasının ardından da dua edildi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk anma töreninde şunları söyledi: “Milletimizin derdiyle dertlenmiş, bayrak gibi Türk milletinin sembolü olan bir değeri yüceltmek adına gayret göstermiş, her nefesinde Türk Milletini düşünmüş büyük şair Arif Nihat Asya’nın mütevazı kabrinin başındayız. Anlaşılıyor ki, millet olarak Arif Nihat Asya’yı da, Arif Nihat Asya gibi bu milletin derdini terennüm etmiş nice değerlerimizi unutmuş görünüyoruz. Bu değerler unutulduğu sürece, bu Anadolu coğrafyasında bağımsız, hür ve huzur içerisinde yaşamamız mümkün değildir. Bu nedenle bu değerlerimizi hatırlamayı milli görev olarak addediyoruz. Arif Nihat Asya’yı sadece bugün değil, bundan sonraki yıllarda da anacağız. İnşallah bu mütevazı kabrin, akrabalarından izin alarak Arif Nihat Asya’nın adına, yaptıklarına ve milletimize yakışır bir kabir olmasını sağlamaya çalışacağız. Arif Nihat Asya Bayrak şiirini 5 Ocak tarihinde Adana’nın kurtuluşunda kaleme almıştı. Yine Arif Nihat Asya, 5 Ocak 1975 tarihinde ruhunu teslim etmiştir. Bu önemli bir işarettir diye düşünüyorum. Ben Arif Nihat Asya’nın şiirlerinin geçlerimizin, milletimizin önünde her zaman bir rehber olacağına inanıyorum. Buradan tüm milletimize sesleniyorum: Değerlerimizi unutmayalım. Milli şairlerimizi unutmayalım. Ömrünü milletine adamış insanları unutmayalım.”