MAĞDURİYETLERİN SON BULMASI İÇİN MEB ÖNÜNDE OLALIM

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önce iller arası yer değişikliği kılavuzu ardından ise özür durumuna bağlı yer değişikliği kılavuzu yayınlanmıştır. Yayınlanan kılavuzlarda yer değiştirmek isteyen öğretmenlere boş bulunan normlar açılmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı önce özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerini yılda bir kez yapma kararı almıştır. Sonra il emri uygulamasını kaldırmıştır. Bununla da kalmamış eğitim kurumu bazında boş kadroları ilan etmesi yönetmelikle zorunluluk olmasına karşın boş normlar il bazında değerlendirilerek branşında norm kadro fazlası bulunan illeri ilana açmamıştır. Şubat ayında yapılması gereken özür durumuna bağlı yer değişikliklerini çıkardığı KHK ile yılda bir kez indiren bakanlık yine o dönemde sadece eş durumundan yer değişikliği hakkı vermiş, sağlık ve öğrenim özrünü yok saymıştır. Bu dönemde ise sağlık ve eş durumu özrüne yer değişikliği hakkı verirken öğrenim özrünü yine yok saymıştır. Gelinen nokta da artık eğitim çalışanları her yer değiştirme döneminde nasıl bir uygulama yapılacağını kestiremez hale gelmiştir. Özür grubu, il içi ve il dışı yer değiştirme mağduriyeti artarak devam etmektedir. MEB adeta bu mağduriyetleri görmez ve duymaz hale gelmiştir.

 

Türk Eğitim-Sen olarak bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış uygulamalarına karşı her türlü tepkimizi gösterdik. Davalar açtık. Çok sayıda açıklamalar ve eylemler gerçekleştirdik. Bundan sonra da bu kararlılığımızı sürdüreceğiz.

 

Türk Eğitim-Sen olarak;

Özür grubu, il içi ve il dışı yer değiştirme mağduriyetlerinin son bulması için MEB önünde 27 Ağustos 2012 Pazartesi günü saat 12:00 ‘de Milli Eğitim Bakanlığı önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız.

 

Tüm eğitim çalışanlarını bu eyleme destek vermeye davet ediyoruz.

Özür grubu, il içi, il dışı yer değiştirme mağdurlarına yönelik yaptığımız çalışmaların bazıları: