GENEL BAŞKAN KPSS İDDİALARI VE HÜSEYİN ÇELİK İLE İLGİLİ KANAL B’DE AÇIKLAMA YAPTI

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal B’de yayınlanan Güncel programına katılarak, KPSS ile ilgili iddialar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. ÖSYM Başkanı Sayın Ünal Yarımağan’ın iddialar karşısında takındığı tavrın olayları bu noktaya getirdiğini söyleyen Koncuk, KPSS ile ilgili iddiaların kamuoyunda sıkça tartışılmasının ardından ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sayın Ünal Yarımağan’ın tartışmaya açılmasını istemezdim. Kendisine çok saygı duyuyoruz. ÖSYM’nin de ciddi problemleri var. Sayın Ünal Yarımağan’ı suçlamak zorunda kaldık. Yarımağan’ın istifa etmesini de istemiyoruz. ÖSYM Başkanının istifa etmesi havlu atması anlamına gelir. ÖSYM’de alınması gereken tedbirler nelerse bunları ortaya koymak lazım. Öte yandan Yarımağan, bazı güçlerin ÖSYM üzerinde bilek güreşi yaptığını ifade etti. Ben kimsenin ÖSYM üzerinden bilek güreşi yapacağına inanmıyorum. Amacımız, ÖSYM’yi lekelemek değil. ÖSYM Başkanının doğrudan suiistimal içerisine girdiğini düşünmüyorum.  Meseleye sahip çıkması gerektiği kadar sahip çıkmadığı için Yarımağan’a suç duyurusunda bulunduk. ÖSYM’yi aklayalım, ÖSYM Başkanı da temize çıksın. Asla istifa etmemeli, problemlerin üzerine gitmeli, temsil ettiği kurumu aklamalı. KPSS’de suiistimal yapan hangi organize güçler ise bunlar ortaya çıkarılmalı.”

KPSS’den Eğitim Bilimlerinde 120 net yapan adayları da değerlendiren Koncuk, bu kişilerin akrabalık ilişkilerine değindi. Koncuk, “350 kişinin büyük bölümünün bazı özel okullarda ya da dershanelerde öğretmen olduğu söyleniyor. Öte yandan 10 yıl bu sınava hazırlanan öğrenciler var. 10 yıldır çalışan öğrenciler 80 ya da 90 puanı geçemiyor. Bunu tesadüfle açıklamak mümkün değil. KPSS’de ciddi şaibeler vardır. Bu iddialar doğruysa bu sınavın iptal edilmemesi mümkün değil” diye konuştu.

 

MEB’in KPSS iddialarına rağmen öğretmen atamalarını yapacağını açıklamasını da eleştiren Koncuk şunları söyledi: “MEB, bu kadar öngörüsüz açıklama yapma hakkına sahip değil. KPSS’de şaibe iddiaları doğrulanırsa bu atamaları nasıl iptal edeceksiniz? MEB, KPSS sonuçlarından en fazla etkilenen Bakanlık. MEB’in bu iddiaları ciddiye aldığını göstermesi ve öğretmen atamalarını 1 hafta ya da 10 gün ertelemesi gerekirdi. Bakanlık maalesef bu öngörüyü gösteremedi. MEB 7 Eylüle kadar öğretmen atamalarını ertelediğini duyurmalıdır. Şayet PSS iptal edilirse, öğretmen ihtiyacını nasıl karşılayacaksınız?”

370 bin öğretmen adayının atama beklediğini kaydeden Koncuk, “bu çocukların cebinde çay içecek paraları yok. Bu haksızlığı kim yaparsa yapsın göz yummak mümkün değil. Onun için bu suiistimalleri yapanları deşifre edelim. Tüm ülke bilsin” dedi.

 

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’nın da konuyla ilgili sessiz kaldığını vurgulayan Koncuk, “Özcan sırça köşkte otursun, seyretsin. Ben isterdim ki siyasetçi de yorum yapsın. Başbakan bu iddialar nedir diye talimat versin” dedi.

 

Koncuk, Hüseyin Çelik’in Yahya Erdoğanlı adlı kişiyi KPSS’den 43 puan aldığı halde sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirdiğini hatırlatarak, Çelik’in konuyla ilgili kamuoyunu yanılttığını söyledi. Bütün atamaların KPSS puan üstünlüğüne göre yapıldığını dile getiren Genel Başkan İsmail Koncuk, “taban puanı tutmayan hiç kimsenin öğretmen olarak atanması, başvuru yapması mümkün değil. Bununla ilgili Hüseyin Çelik’in imzaladığı genelgeler var. Yetkimizi kullandık, atama yaptık denemez. Ben beklerdim ki Çelik ‘bir hata yapılmış, özür dileriz’ deseydi. Çelik daha önce de KPSS’den 57 puan alan Beytullah Yağız’ı matematik öğretmeni olarak görevlendirmişti. O zaman KPSS’ye niye giriyor bu insanlar? Çelik’in KPSS puanlara bakmadan öğretmen görevlendirmek/atamak gibi yetkisi yok. Ben Çelik’in usulsüz atamayı yaptığını söylüyorum. Kamuoyunu aldattığını da söylüyorum. Benim dokunulmazlığım yok kendisi beni dava etsin. Şayet Çelik beni dava eder de haksız çıkarsa, yüklü bir tazminat davası açarım.”

 

Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız