ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERE HAKSIZ GÖZALTIYI KINIYORUZ

Ataması yapılmayan öğretmenler 15 Ağustos tarihinden bu yana iki gündür eylem yaparak Ankara Abdi İpekçi Parkında eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışıyorlardı. İki gündür herhangi bir gerginlik yaratmadan eylem yapan bu mağdur öğretmenlere bile tahammül gösterilmedi ve 17 Ağustos akşam saatlerinde emniyet güçleri tarafından 53 kişi gözaltına alındı.

Terör örgütü mensuplarına bile tahammül gösteren zihniyetin, ataması yapılmayan öğretmenlerin hak arama mücadelesine fırsat vermemesi kabul edilemez derecede bir vahim durumdur.

 

Sayıları 370 bini bulan ataması yapılmayan öğretmenlerin tepkilerine karşı böylesine anti demokratik bir tavır gösterilmesi, Hükümetin referandum öncesi çatlak seslere ne kadar tahammül gösterebileceğini de göstermektedir. Referandum öncesi ülkeyi güllük gülistanlık göstermek isteyen siyasi iktidar, sayıları 50-60 civarındaki öğretmen adaylarını bile göz altına aldırmakta tereddüt göstermemiştir.

 

Her sözüne demokrasi, düşünce özgürlüğü gibi kavramlara atıf yaparak başlayanlar, ne kadar demokratik olduklarını da bu vesile ile bir kere daha herkese göstermişlerdir. Hak aramanın dahi yasaklandığı bir ülkede ne kadar demokrasiden bahsedilebilir, ne kadar hukuktan bahsedilebilir? İşsiz, çaresiz ve umutsuz bırakılan 370 bin öğretmen adayının öğretmen atama politikasının yetersizliğinden şikâyet etmesi ve yaşadıkları sosyal ekonomik problemleri dile getirmelerinden daha tabi ne olabilir?

           

Türk Eğitim Sen olarak ataması yapılmayan öğretmenlere yapılan bu haksız hukuksuz gözaltını şiddetle kınıyor. Bu haksız gözaltı talimatını verenleri aklı selim davranmaya, ortamı daha da germek anlamına gelecek bu hukuksuzluktan bir an önce vazgeçmeye davet ediyoruz. Türk Eğitim Sen olarak bugüne kadar ataması yapılmayan öğretmenlerin hep yanında olduk bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

 

İçişleri Bakanı ve Ankara Valisini gözaltına alınan öğretmenleri derhal serbest bırakmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde bu tür eylemlerin daha da hızlanarak devam etmesi söz konusu olacaktır. Yaşanacak olumsuzlukların müsebbibi bu tahammülsüzlüğü ortaya koyan tüm yöneticiler olacaktır.

 

            TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ