SAYIN ÇUBUKÇU KENDİNİZE GELİN!

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK'un sözleşmeli öğretmenlere verilen ama tutulmayan sözle ilgili basın açıklaması.

Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU çelişkili açıklamalar yapmaya başladı. Tüm kamoyuna ve sendikamıza “BÜTÜN SÖZLEŞMELİLERİ KADROLU YAPACAĞIM” sözü veren Sayın Çubukçu, hafta sonu yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadeleri kullandı.

“Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu TV 24'te Hafta Sonu Moderatörü programına katıldı. bakan Çubukçu burada yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlere kadro verilmesi konusunda Maliye Bakanlığının çekinceli olduğunu ve bu çekincenin de kadro verilmesinin diğer kurumlarda çalışan sözleşmelilere emsal oluşturmasından kaynaklandığını belirtti.”

Bu açıklama ne anlama gelmektedir,

1-Maliye Bakanlığının keyfinin yetmesini mi bekliyorum,

2-Sözleşmeli öğretmenlere kadro verirsem, diğer 4 B’li personel ne der? Onları ne yapacağız? Onlara da emsal oluşturmaz mı?

3-Ben hala sözümün arkasındayım ama beni bana bırakmıyorlar? Mı demek istemektedir?

Bu seçeneklerin hangisi doğru olursa olsun. Bu gerekçelerden hiç biri Sayın Çubukçu’nun verdiği sözü yerine getirmemesine gerekçe olamaz. En azından sözleşmeli öğretmenler ve onların adına Türk Eğitim Sen bu gerekçelere bakarak, “ Ne yapalım Sayın Bakan ne yapsın, eliden ne gelir ki?” demez, diyemez.

Bu durum tam Nasrettin Hoca’nın hikayesine benzer bir hal almış gibi görünmektedir;”Kürsüye çıkıp, aklıma bir şey gelmiyor ey cemaat diyen Hocaya, cemaatten biri, ORADAN İNMEK DE Mİ AKLINA GELMİYOR, der.”

Biz de Türk Eğitim Sen olarak Sayın Nimet ÇUBUKÇU’ya, Sayın Bakan verdiğiniz sözü ya tutacaksınız ya tutacaksınız, bütün bu gerekçeleri bu sözü vermeden önce düşünecektiniz, artık hiç bir açıklamanız Türk Eğitim Sen’i ve sözleşmeli öğretmenleri tatmin etmemektedir. Hiçbir şey elinizden gelmiyorsa, Nasrettin Hoca misali, bulunduğunuz koltuğu terk etmek de mi elinizden gelmiyor? Sözler tutulmak için verilir, tutamadığınız söze, kimsenin inanmayacağı bahaneler üretmek devlet adamlarının işi değildir.

Türk Eğitim Sen olarak ilan ediyoruz. Sayın Çubukçu verdiği sözü yerine getirmelidir, aksi takdirde tüm sözleşmeli öğretmenleri Ankara’ya yığar ve Sayın Bakana sözünü çok net ve gür sesle hatırlatırız. Bu söz yerine gelmezse her platformda Sayın Çubukçu’nun istifasını dile getirecek ve isteyeceğiz.Türk Eğitim Sen ilkeli bir sendikadır ve Sayın Çubukçu'dan da ilkeli davranmasını istemektedir

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ