EBS'NİN ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

 

Eğitim Bir Sen’in öğretmenler günü afişinde İncil kullanması bir haber sitesine haber olarak düşmüş ve sendikamız sitesinde de kaynak gösterilerek haber yapılmıştı. Eğitim Bir Sen’den yapılan açıklamada, yapılanın incelenmeden yapıldığı, aceleye geldiği ifade edilerek aşağıdaki ifadeler kullanılmıştır.

 

Eğitim-Bir-Sen Haber Bülteni’nin Kasım 2009 sayısının arka kapağında Öğretmenler Günü’nü kutlayan bir tasarım düşünülmüş ve hazırlanması için ajansa talimat verilmiştir. Çalışmanın, bir mesaj ve mesajı destekleyen görselden oluşması; öğretmenlerin insanlık tarihi boyunca toplumları aydınlatan ve kendinden veren bir ışık kaynağı oluşunu, kitapla olan ilişkisini, kitapların bir öğretmenin aydınlatıcılığında insanlığa rehber olabileceğini ele alan bir çalışma olması istenmiştir. Bültenin Öğretmenler Günü’nden önce dağıtımının sağlanması bakımından bir an önce baskıya verilmesi için acele edilmiş, güven ilişkisine istinaden mezkûr çalışma incelenmeden bülten basılmıştır.

 

Görselde kullanılan ve ajansın tercih ettiği kitap resminin bulanık (flu) olmayan kısımları dikkatle incelendiğinde ilahi bir dinin muharref bir kitabına ait olduğu dağıtımdan sonra anlaşılmıştır.

 

Açıklamanın buraya kadar olan bölümü, bir hatayı kabulenmek olarak değerledirililebilir ve okuyan bu açıklamaya bakarak, olabilir hata ile her şey olur diyebilir. Ancak açıklamanın bunda sonraki bölümü bu hatayı kamuoyuna duyuranlara yönelik edebi ifadelerle (!) dolu. Açıklamayı kaleme alan EBS şunları ilave ediyor.

 

Afiş okumanın bir kültürü vardır. Afişe bakılır. Afişteki mesajın vermek istediği ve mesajı destekleyen görselin oluşturmaya çalıştığı duygu bakanda oluştuğunda murad gerçekleşmiş olur. Afişte kullanılan görseli didiklemek, büyüteç altında incelemeye tabi tutmak ancak art niyet sahiplerinin gerçekleştirebileceği bir eylemdir. Hele didikleyiciler, konuyu başka mecralara çekme çabalarının güneşi balçıkla sıvamaya benzer bir absürtlük olduğunu kendileri de biliyor ve buna rağmen mal bulmuş mağribî gibi zelleye sarılıyorlarsa bu, zihinlerinin ne denli bayağılaşmış olduğunu gösterir.”

 

Açıklamanın devamı daha bir ibretlik, bu haberi yapanların ERGENEKONCU olduğu, onlarla bağlantısı bulunduğu da iddia ediliyor. Son yıllarda Eğitim Bir Sen bu Ergenekon işine bayağı sardı, hemen hemen her açıklamasında ERGENEKON MOTİFLERİNDEN esintilere rastlıyoruz, Eğitim Bir Sen bu Ergenekon ifadesiyle ne kadar demokrat olduklarını, darbelere ne kadar karşı olduklarını göstermek istiyor. Bunları anlıyoruz da, bir şeyleri savunduğunuzu göstermek için birilerini suçlamak, birilerini karalamak, birilerine iftira atmak ayıptır ve sizin samimiyetsizliğinizi gösterir. Bunun adı olsa olsa ucuz kahramanlıktır, tatlı su demokratlığıdır.

 

Kaldı ki, bu haber Türk Eğitim Sen tarafından yapılmış bir haber olmayıp, kamudanhaber adlı haber sitesinden alıntıdır. Eğitim Bir Sen cevap yazısının başlığını AMELLER NİYETLERE GÖREDİR diye atmış. Peki ameliniz, İncilli afiş yapmak, niyetiniz de, incille öğretmenler günü kutlamak mıydı? Yani, cevabınızın başlığı da sizi ele verir bir başlık olmuş. Kaldı ki, bu yaptığınızın aceleyle, incelenmeden yapıldığını siz söylüyorsunuz. Dolayısıyla, kimse size iftira atmıyor, kendi hatanızın duyulması, yorumlanması sizi neden bu kadar rahatsız ediyor?

 

Siz Hrıstiyanlığın Kitabı İncili kullanarak Müslüman Mahallesinde sendikacılık yapacaksınız, kimse bunu görmeyecek, kimse bunu haber yapmayacak. Bunu haber yapanlar da ERGENEKONCU olacak. Ne güzel değil mi, sizin özensizliğiniz, kamuoyuna, üyelerinize afişlerinizde İncil kullanarak yaptığınız saygısızlığınız, gayri ciddiliğiniz sizin suçunuz olmayacak. Art niyetlilerin kabahati olacak! Bu yaptığınıza, ÖZRÜ KABAHATINDAN BÜYÜK denir.

 

Açıklamalarındaki şu cümle de dikkate değerdir:"Çamurla sendikacılık yapmayı ilke edinen arkadaşları temiz sendikacılık yapmayı denemeye davet ediyoruz." Bu ifadeleri yorumlamaya gerek duymaksızın bütün eğitim çalışanlarının gözlemlerine ve ferasetine bırakıyoruz. TEMİZ SENDİKACILIK ifadesi bazı ağızlarda anlamını yitiren ve Türk Eğitim Sen ile bir anlam kazanan önemli bir ifadedir. Varoluşunu KİRLİ İŞLERE borçlu olanların, TEMİZ SENDİKACILIKTAN neyi kastettiği herhalde merak konusudur. Hatta, KİRLİ OLMAK ifadesi dahi bazı yapıları anlatamayacak kadar temiz kalır.

 

Türk Eğitim Sen ciddi bir sendikadır, her adımını hesap eden, konuştuğunu, yaptığını özenerek yapan bir sendikadır. Afişlerinde bilerek veya bilmeyerek de olsa İNCİL propagandası yapmayacak kadar şuurlu, değerlerine bağlı ve milletimizin hassasiyetlerine saygılı bir sendikadır. Yaptığımız hatayı kabullenecek ve sağa sola çamur atmayacak kadar da şeref ve sorumluluk sahibiyiz.