YURT-KUR'DA NELER OLUYOR?
Yaşanan bu gelişmeleri görmezden gelen YURT KUR Genel Müdürlüğü promosyonları çalışanlarına dağıtmamakta ısrar etmektedir. Dolayısıyla, problem Genel Merkezimiz tarafından yargıya götürülmüştür. Kulağımıza gelen bilgilere göre 1 milyon 700 bin YTL miktarına ulaşan promosyon parası ile İstanbul Bölge Müdürlüğü binası yapılması planlanmaktaymış. Bu sebeple YURT KUR Genel Müdürlüğüne davet edilen Türk Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Server BİLGE’ye Genel Müdür Yardımcısı Yıldıray GÜRLER, Personel Daire Başkanı Nevzat YALÇIN, Hukuk Müşaviri Firuzan KARACAOĞLAN’ın da bulunduğu toplantıda AÇTIĞINIZ DAVAYI GERİ ÇEKİN talebinde bulunulmuştur.

Tabidir ki; bu talebe olumsuz cevap verilmiştir. Yaklaşık 7000  çalışanı bulunan YURT-KUR’da yetkili sendika, Türk Eğitim Sen’dir. Toplam 2378 sendika üyesinin, 1735’i Türk Eğitim Sen üyesidir. Açtığımız davayı bir şekilde geri çekeriz, alınan promosyonları derhal dağıtmaları şartıyla. Sendikamızı tehdit etmeleri, üyelerimizi istifaya zorlamaları kararımızdan dönmemizi sağlayamayacaktır.

Üst düzey bir yöneticinin verdiği talimatla Türk Eğitim Sen üyelerinin istifa ettirilmesi, bu şekilde bir uygulama ile sendikamıza geri adım attırmak hesap edilmekteymiş. YURT_KUR’un tüm yöneticileri şunu bilmelidir; bir üyemiz bile kalsa davayı geri çekmemiz söz konusu değildir. Türk Eğitim Sen kararlı ve ilkeli sendikacılığın tek temsilcisidir. Orada çalışan bazı kişileri ürkütebilirsiniz,bazılarını sindirebilirsiniz, hatta tamamını istifaya zorlayabilirsiniz, ancak, böyle bir sonuç ne sizlere, ne de kuruma hiç bir fayda sağlamayacaktır. Çalışanların huzur ve mutluluğunu bozarak hiç bir yönetici bir yere varamaz. Sizin temel hedefiniz, çalışanlarla beraber verimli ve kaliteli iş üretmektir. Onların alması gereken üç-beş kuruşa göz dikerek bunu başaramazsınız. Onkarı tehdit ederek, siz huzur bulamazsınız.

Türk Eğitim Sen üyelerini tehdit etmeyi, zorlayarak istifa ettirmeyi düşünen tüm yöneticileri uyarıyoruz; sendikaları tehdit etmek sizi hedefe ulaştırmaz, sendikaları varlık  sebebi, zaten, yıllardır kamu çalışanlarına yönelik tehditlerdir. Bu tehditlerin varlığı bizleri daha da bileyecektir. Türk Eğitim Sen sendikamızı zarara uğratmak isteyen tüm yöneticileri tespit ederek Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurularında bulunacaktır. Bildiğiniz gibi TCK’nın 118. Maddesi sendikal faaliyetleri engelleyen, sendikal çalışmalara bir şekilde zarar verenlere yönelik olarak düzenlenmiştir. TCK’nın 118.Maddesi bu şekilde davrananlara 3 yıl hapis cezasını öngörmektedir. Bundan sonra bu maddeyi de düşünerek davranın. Yapacaklarınızın yanınıza kar kalacağını zannetmeyin. Türk Eğitim Sen’in yapılanlara suskun kalacağını asla düşünmeyin. Türkiyenin en büyük memur sendikası ile mücadeleye girdiğinizi aklınızdan çıkarmayın.

YURT-KUR çalışanları dik durmalıdır. Türk Eğitim Sen’in mücadelesi sizin içindir. Tehditlere boyun büktüğümüz sürece bunun sonu gelmeyecektir. Haklı olduğunuzda mücadele etmekten çekinmeyin, bu mücadelede Türk Eğitim Sen sizlere her türlü desteği verecektir. Emin olun sizi tehdit edenler sizin kadar güçlü değildir. Siz sendikalısınız, arkanızda 150 bin üyeli bir sendikal güç var, hukuk var. Haksızlık yapanların kimsesi yok, yaptıkları haksızlığın hesabı sorulduğunda onların yanında kimsenin olmadığını onlar da anlayacak. MEB müsteşarı Necat BİRİNCİ bile yargıdan yakasını kurtaramadı ve sonunda emekli olmak zorunda kaldı. Bu durum, anlayanlara iyi bir derstir.

Üyelerimizi tehdit edenler var ise, üyemiz en kısa zamanda sendikaya yazılı olarak müracat etmelidir. Bu müracat sonrasında, tehdit edenlerle ilgili her türlü meşru mücadeleyi başlatacağımızdan emin olun. Sizlere en küçük bir zarar gelmesi mümkün değildir. Yanlışları düzelmek el birliğiyle mümkündür. Düzeltilmeyen yanlışları zaman içerisinde başka yanlışlar, başka hak gaspları takip edecektir. Hiç kimsenin yönetici olması, kanunların tanımadığı hakları kullanmasını sağlamaz. Herkes kanun tarfından koruma altındadır. Görevi kötüye kullanmak kimsenin haddi değildir.

Türk Eğitim Sen olarak, sorumlu sendikacılık gereği olacakları hatırlatıyoruz. Hangi mevki ve makamda olursa olsun, herkes, bir diğerinin yaşama hakkına saygılı olmalıdır. Sendikaları düşman addetmek kimseye kar getirmeyecektir. KAVGADAN EN BÜYÜK ZARARI, KAVGAYI BAŞLATANLAR GÖRECEKTİR.


TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ