YİNE MALUM SENDİKA, YİNE İKİYÜZLÜLÜK.
Milli Eğitim Bakanı bu genelgeyi çıkartmayı kabul etmiş ve promosyonların %50 sini okula %50 sini çalışanlara verileceği şeklinde bir genelge çıkartacağının sözünü vermişti. Türk Eğitim-Sen olarak genelgenin bu şekilde çıkmasını kavga sebebi sayacağımız sayın bakanın bizzat kendisine ifade edilmiş ve oranların en fazla %25 okula, %75 çalışanlara olacak şekilde olmasını talep etmiştik. Bunun dışında oluşacak durumlarda her türlü hukuki ve diğer mücadele yollarını deneyeceğimizi ifade etmiştik.

Ayrıca Sayın Bakana; yetkili sendika olarak katıldığımız toplu görüşme sürecinde promosyonların en az üçte ikisinin çalışanlara dağıtılması konusunda hükümetle anlaşma sağlandığı hatırlatılmıştır. Bunun üzerine sayın bakan %50-%50 şeklindeki oranlar üzerinde yeniden düşüneceğini ve Türk Eğitim-Sen’in talebi doğrultusunda bir düzenleme olabileceği şeklinde tavır göstermek durumunda kalmıştı.

Bakınız;
http://www.turkegitimsen.org.tr/modules.php?name=News&file=article&sid=424

Biz Milli Eğitim Bakanının ne zaman ne yapacağının belli olmayacağını bildiğimizden ve %50-%50 şeklindeki promosyon genelgesini müjde diye eğitim çalışanlarına sunmayı sendikal açıdan gayri ahlaki bir durum olarak gördüğümüzden, genelgenin nasıl yazılacağı konusunda takipçi olup, oranlar ancak istediğimiz şekilde çıkarsa bu haberi eğitim çalışanlarına servis yapmayı planlamaktaydık. Aksi bir durumda zaten gerek hukuki gerekse eylemlerle mücadelemizi sonuna kadar sürdürme kararımız mevcuttur.

Ancak hal böyleyken, yalakalıktan başka hiçbir icraatına şahit olamadığımız, kendisini sendika zanneden bir güruh, 5-10 kişiyle, bizden bir gün sonra, 24 Kasım 2006 günü Milli Eğitim Bakanını ziyaret ediyor ve Bakanın promosyonlar konusunda %50-%50 oranlarını “ Harikasınız efendim, en büyük sizsiniz, siz ne derseniz o olur.” şeklinde söylemlerle kabul ediyor. Sanki kendi parasını bağışlıyormuş gibi “Eğitimcilerden ne koparırsam o kardır” zihniyetindeki Bakana eğitim çalışanlarının hakkı promosyonlar peşkeş çekiliyor. Oda yetmezmiş gibi hiç utanmadan, sıkılmadan internet sitelerinde “Bakandan promosyonların sözünü aldık” diye manşet atıyorlar, güya müjde veriyorlar.

Eğitim çalışanlarının lehine bitmiş bir pazarlığı sabote edip onların aleyhine çevirmek, sırf yalakalık yapmak için çalışanları peşkeş çekmek ayıptır, günahtır, vicdansızlıktır. Şimdiye kadar Eğitim çalışanlarının lehine bir tek mücadele örneği göstermemiş, her fırsatta çalışanları hükümet tarafına peşkeş çekmiş bu güruhu bir kez daha kınıyoruz. Bu olup biteni eğitim çalışanlarını takdirine, vicdanına sunuyoruz.

Türk Eğitim-Sen olarak; Promosyonlar konusunda kabul edebileceğimiz talebimiz dışında gelişecek her türlü orana karşı, Eğitim Çalışanları adına her türlü mücadeleyi yılmadan yapacağımıza söz veriyoruz.