ÖĞRENİM ÖZRÜ MAĞDURLARINA MEB’DEN TERS KÖŞE

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 15.07.2013 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

 

ÖĞRENİM ÖZRÜ MAĞDURLARINA MEB’DEN TERS KÖŞE

Bilindiği gibi öğrenim özrü, Ömer Dinçer döneminde özür grubu tayinleri arasından çıkarılmıştı. Sendikamızın bu konuda verdiği hukuki mücadeleler neticesinde yargı, 2012 Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzunun Genel Açıklamalar başlıklı 1.1. Maddesinde “öğrenim özrü”nün yer almamasına ilişkin eksik düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Bunun anlamı şudur:Öğrenim özrü eskisi gibi özür grubu tayinleri içinde yer alacaktır.

Bu gelişme üzerine sendikamız, Milli Eğitim Bakanlığı'na 2013 yılı yaz döneminde yayınlanacak olan özür durumuna bağlı yer değişikliği kılavuzunda öğrenim özrüne ve il/ilçe emri uygulamasına yer verilmesi hususunda yazılı başvuru yaptı. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sendikamıza verdiği cevabi yazısında aynen şu ifadelere yer verdi: “Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 2012 özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemleri tamamlandığından, Danıştay İkinci Dairesinin söz konusu karar dikkate alınarak 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda 2013 yılında özür durumuna bağlı yer değiştirmeler öğrenim özrüne de yer verilerek gerçekleştirilecektir.”

Bakanlık bu açıklamada öğrenim özrüne yer verileceğini açık seçik ifade etmektedir. Bu açıklamanın yapıldığı tarih 29.05.2013’tür. Bugün ise Müsteşar Yusuf Tekin twitter üzerinden bir açıklama yaparak, “Bir taraftan çok mutluyuz çünkü çok sayıda öğretmenimiz lisansüstü eğitimlerine devam ediyor. Bir taraftan ise üzgünüz çünkü bu kadar çok sayıda arkadaşı eğitim özrü nedeniyle yer değiştirmeye tabi tutmak mümkün değil. Bu nedenle özür grubu değerlendirmelerinde eğitim özrüne yer vermeyi düşünmüyoruz” dedi.  

Türk Eğitim-Sen olarak soruyoruz:

Bakanlıktan yapılan iki ayrı açıklama ne anlama gelmektedir?

Aradan geçen 48 günde ne olmuştur da, Bakanlık öğrenim özrüne yer vermekten vazgeçmiştir?

Her şeyden önemlisi Yusuf Tekin’in açıklaması yargı kararlarının hiçe sayıldığının göstergesi değil midir?

Ayrıca Yusuf Tekin’in bir yandan öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapması nedeniyle mutlu olduklarını söylemesi, diğer yandan ise özür grubu tayinlerinde öğrenim özrüne yer vermeyeceklerini ifade etmesi birbirine tamamen tezattır. Bu durum öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmalarını kesintiye uğratacaktır. Şayet öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapması sizi mutlu ediyorsa, o halde onları teşvik edecek her türlü düzenlemeyi de yapmanız gerekmektedir.

Öğrenim özrü mağduru öğretmenler yargı kararının ardından büyük bir umutla beklerken, Bakanlığın ters köşe yapması, öğrenim özrü mağdurlarına bir kez daha çelme atması kabul edilebilir değildir. Bu ülkenin Milli Eğitim Bakanlığı yargı kararlarını uygulamak zorundadır. “Ben hukuku görmezden geliyorum, hukuka rağmen bildiğimi okurum” anlayışı artık son bulmalıdır.

Çiçeği burnunda Müsteşara Türk Eğitim-Sen olarak naçizane tavsiyemiz; her zaman güven veren, ayakları yere sağlam basan açıklamalar yapmasıdır. Koskoca Milli Eğitim Bakanlığı iki ayrı ağızla konuşamaz. Şayet MEB iki ayrı ağızla konuşursa, o Bakanlığa güven duyulmaz.

Özür grubu tayinlerine kısıtlamalar getirmek, kazanılmış hakkı öğretmenlerin elinden almak, öğretmenlerin lehinde karar veren yargıyı alaşağı edecek uygulamalara imza atmak neyin nesidir? Bu hasmane tutum kimedir?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Ömer Dinçer’in izinden gittiği aşikardır. Avcı her ne kadar diyaloğa açık bir görüntü verse de, eleştirileri dikkate alacağını söylese de, yine kendi bildiğini okumaktadır. Anlaşılan Ömer Dinçer de tıpkı Hüseyin Çelik gibi Bakanlığı otomatik pilota bağlamıştır. Geçmişte yapılan hataları tekrar etme niyetinde olan Nabi Avcı, ne yazık ki babacan ve kucaklayıcı imajını giderek yitirmektedir.

Bakanlığın bu noktada yapması gereken yargı kararlarını görmezden gelmek yerine, hukukun üstünlüğüne inanmak olmalıdır. Hukuka meydan okumak kimsenin haddi değildir. Bakan Nabi Avcı da oluşan bu infiale bir an önce el koymalıdır. Öğretmenlerin hak kazandığı üniversitede yüksek lisans yapma hakkının ellerinden alınmasına, onlara “kendini geliştirme” denmesine akademisyen kimliği olan Bakan Nabi Avcı şiddetle karşı çıkmalı ve öğrenim özrü tayinlerini yapmalıdır. Zira özür grubu mağdurlarına yapılan vicdansızlıklar devam ettiği sürece, Bakanlığın adil yönetilmesi mümkün olmayacaktır.

Diğer yandan hem Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hem de Müsteşar Yusuf Tekin özür grubu tayinlerinde il emrinin getirilmeyeceğini belirtmektedir. Ancak Bakanlık yetkilileri, il emri getirilmeden özür grubu tayinlerinin sorunsuz yürütüleceğini düşünmemelidir. Bakanlığın bu konuda da inatlaşmaya girmesi yine eş ve sağlık özrü isteyen öğretmenleri mağdur edecektir. MEB böyle devam ederse “Mağdurlar Yaratan Bakanlık” unvanının sahibi olacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

     İL EMRİ VE ÖĞRENİM ÖZRÜ İLE İLGİLİ SENDİKAMIZIN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR

 

GENEL BAŞKAN MEB MÜSTEŞARINI ZİYARET ETTİ


ÖĞRENİM ÖZRÜ TAYİNLERİ YAPILACAK


İL EMRİ GERİ GELMELİDİR


AYARINI BOZDUĞUNUZ KANTAR, GÜN GELİR SİZİ DE TARTAR

AYAĞA KALKIN SAYIN AVCI AYAĞA KALKIN!


SAYIN NABİ AVCI'YI GÖREN DUYAN VAR MI?


ÖĞRENİM ÖZRÜ KARARIMIZ İDARİ YARGININ ÖNÜNÜ AÇTI


ÖĞRENİM ÖZRÜ İLE İLGİLİ OLUMLU BİR KARAR DAHA


ÖĞRENİM ÖZRÜ MAĞDURLARININ MAĞDURİYETİ ACİLEN GİDERİLMELİDİR


ÖĞRENİM ÖZRÜ MAĞDURLARINA MÜJDE


NABİ AVCI'YA SUNDUĞUMUZ RAPOR


GENEL BAŞKAN KONCUK, MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI’YI ZİYARET ETTİ


SAYIN BAKAN ÖZÜR GRUBUNDA CESUR ADIMLAR ATMALIDIR


ÖĞRENİM ÖZRÜ VE İL İÇİNE HAK VERMEYEN UYGULAMAYI YARGIYA TAŞIDIK


MEB’İN ŞUBAT'TA ÖZÜR GRUBU ATAMA YAZISI YAYINLANDI ANCAK….


ŞUBAT AYINDA ÖĞRENİM ÖZRÜ TAYİNLERİ DE YAPILMALIDIR


ŞUBAT AYINDA ÖZÜR GRUBU TAYİNLERİNİN YAPILMASI İÇİN BİLLBOARDLARA İLAN VERDİK


SAYIN DİNÇER, EŞ DURUMU ATAMASI NE OLDU?


BİR YALANCI SENDİKACI, TEYYO


GENEL BAŞKAN; BAŞBAKANIN YÜREĞİNİ TİTRETMEYE GELDİK


TÜRK EĞİTİM-SEN YÜZLERCE ÖZÜR GRUBU MAĞDURU İLE MEB'İ İNLETTİ


MAĞDURİYETLERİN SON BULMASI İÇİN MEB ÖNÜNDE OLALIM


ÖĞRENİM VE İL EMRİ HAKKI GASPEDİLEMEZ


TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN NİKÂHLI, SURVİVOR YARIŞMALI, KEPLİ, CÜBBELİ EYLEM


TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN KASKLI, SOPALI BASIN TOPLANTISI


ÖMER DİNÇER YANDAŞI BİLE BIKTIRDIN


GENEL BAŞKAN KONCUK: SAYIN BAKAN; BİR DEĞİL, DEFALARCA İNCİTTİNİZ