UCUBE YÖNETMELİK GERİ ÇEKİLMEZSE, 6 MART'TA BÜYÜK BİR EYLEM YAPACAĞIZ

 

      Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un 02.03.2013 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

 

UCUBE YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ GERİ ÇEKİLMEZSE, TÜRK EĞİTİM-SEN 6 MART TARİHİNDE MEB ÖNÜNDE BÜYÜK BİR EYLEM YAPACAK

      Türk Eğitim-Sen olarak yeni yayımlanan Yönetici Atama Yönetmeliği ile ilgili görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmış ve bu yönetmeliği yargıya taşıyacağımızı açıklamıştık. Hakkaniyet ve liyakat ilkelerini yerle yeksan eden, torpilli atamalara vize veren, alın teri dökmeyen insanların yönetici olarak atanmalarını sağlayan bu yönetmelik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük bir utancı olmalıdır.

        Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı böylesi ucube, içi boş, uygulamadan uzak, teknik hatalarla dolu ve kazanılmış hakların kaybedilmesine neden olan bir yönetmeliğe imza atmakta sakınca görmemiş; okullara işi bilenlerin yerine, araya adam koyanların, arkasına siyasi rüzgarı alanların, hak dilenenlerin atanmasının önünü açmıştır. Suiistimallerin yaşanacağı, ahbap-çavuş ilişkilerinin hız kazanacağı, siyasetin gölgesinin eğitimcilerin üzerinde olacağı bu yönetmelik, MEB’de çok kötü günlerin başlangıcı olacaktır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın eğitim camiasında deprem yaratan bu yönetmeliğe onay vermesi, büyük bir talihsizlik olmuştur. Göreve gelir gelmez eğitimcileri karşısına alan Bakan Avcı, anlaşılan o ki, eğitimcileri daha çok hayal kırıklığına uğratacaktır. Ancak biz Bakan Avcı’ya olan inancımızı tamamen yitirmek istemiyoruz. 

       Tüm uyarılarımızı göz ardı eden, eleştirilerimize kulak tıkayan Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’yı bu kez aklı selim davranmaya, bir kez daha düşünmeye, yaptığı yanlıştan geri dönmeye, yanındaki iş bilmez bürokratları yerine, eğitimcilerin sesine kulak vermeye davet ediyoruz. Aksi takdirde, beceriksiz, eğitimi çıkmaza sokan, eğitim ile torpil adının yan yana anılmasına neden olan bürokratların eseri olan bu yönetmelik geri çekilmezse, TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK, 06 MART 2013 TARİHİNDE BÜYÜK BİR PROTESTO EYLEMİ YAPACAĞIZ.

        Türkiye’nin dört bir yanından tüm şube yöneticilerimiz, şube yönetim kurulu üyelerimiz, il temsilcilerimiz, yönetici adaylarımız, eğitimcilerimiz; 6 MART’TA MEB ÖNÜNDE, BAKANLIĞI, BU UCUBE YÖNETMELİĞİ HAZIRLAYANLARI VE BU YÖNETMELİĞE ONAY VEREN MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI’YI PROTESTO EDECEKTİR. Yüzlerce eğitimci tek ses, tek yürek olacak ve eğitim tarihinde kapkara bir sayfa açan Bakanlığı yerden yere vuracaktır. 6 Mart tarihindeki büyük eylem öncesinde de tüm şubelerimiz ve il temsilciliklerimiz, illerinde basın açıklamaları yaparak, konuyu kamuoyu gündemine taşıyacaktır. Bu süreçte yaşanacak tüm olumsuzlukların müsebbibi ise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olacaktır. Türk Eğitim-Sen olarak Sayın Bakana naçizane tavsiyemiz; eğitimcileri karşısına almak yerine, yönetmeliği bir kez daha sağduyuyla incelemesi ve ne kadar rezil bir yönetmeliğe imza attığını fark ederek, yönetmeliği geri çekmesidir.

            Buradan Bakan Avcı’yı uyarıyoruz: Bu yönetmelik geri geçilmediği sürece, MEB, büyük vebal altında kalacak ve başınız çok ağrıyacaktır. Bakanlık tüm mesaisini açılacak davalara harcamak zorunda kalacak, eğitim-öğretim aksayacaktır. Açılacak davalar birbirini izleyecek ve sendikamız, bu yönetmeliği eğitimcilerin başına bela edenlerin kâbusu olacaktır. SİYASETİN EĞİTİME GÖLGE DÜŞÜRMESİNE, İDEOLOJİK YAKLAŞIMLARIN VE MAKAM, MEVKİ İÇİN EĞİLİP, BÜKÜLENLERİN EĞİTİM ÜZERİNDE ETKİ KURMASINA, TORPİL KELİMESİNİN EĞİTİM İLE İÇ İÇE GEÇMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYİZ.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.