GENEL BAŞKAN; MALİYE BAKANI SUÇ İŞLEMEKTEDİR

 

GENEL BAŞKAN İSMAİL KONCUK’UN MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK’E YÖNELİK BASIN AÇIKLAMASIDIR.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek son günlerde sık sık açıklamalar yaparak Toplu Sözleşme masasını sulandırmaya, memur ve emeklilere yapılacak zam oranını, daha masa toplanmadan sınırlandırmaya ve baskı altına almaya çalışmaktadır.

Memur ve emeklilerin zam oranlarının belirlenmesi Anayasa ve Toplu Sözleşme Kanunu gereği, Toplu Sözleşme esnasında pazarlık usulü ile belirlenecektir. Toplu Sözleşme başlamadan önce, hangi makam ve mevkide olursa olsun, herhangi  birinin çıkıp zam oranı konusunda bir sınır çizmesi, ahlaki olmadığı kadar, kanuni de değildir.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, memur zam oranının yüzde 5’i geçmemesi şeklindeki açıklaması, hangi sebeple yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Mehmet Şimşek bu açıklaması ile hem gayri ahlaki davranmakta hem de anayasal suç işlemektedir. Yetkilerini aşan Mehmet Şimşek’i kendine gelmeye, Toplu Sözleşmenin ne anlama geldiğini anlamaya davet ediyoruz.

Türkiye Kamu Sen olarak, başta Mehmet Şimşek ve tüm yetkililerin şunu bilmesini istiyoruz. Yüzde 5 oranında bir zam teklifi Türkiye Kamu Sen tarafından ret edilmektedir. Her hangi bir konfederasyonun da, böyle bir zam teklifini kabul edebileceğini düşünmüyoruz. Kimsenin adına konuşma hakkına sahip olmamakla birlikte, bu kadar komik bir zam teklifini kabul edebilecek bir sendikanın, bunun hesabını kamu çalışanlarına ve emeklilere verebilmesinin mümkün olmadığına inanıyoruz.

Son bir yılda hangi anlayışla doğal gaza % 34 zam yaptıysanız, aynı anlayışla memur ve emekli zammını ayarlamak zorundasınız. Hangi anlayışla elektrik ve petrole % 20’ye yakın zam yaptıysanız aynı anlayışı memur ve emekliler için de sergilemek zorundasınız. Türkiye Kamu Sen farklı bir yaklaşımı, marazlı bir anlayış ve yaklaşım olarak ilan etmektedir.

Memur ve emekliler her zam dönemlerinde aynı masalları dinlemekten bıkmış usanmıştır. Bugüne kadar memur ve emeklilere vermediğiniz kaynaklarla, ne işsizliği bitirebildiniz ne de gelir dağılımındaki adaletsizliği çözebildiniz. Memur ve emeklilere pastadan ayırdığınız pay, her geçen yıl küçülmektedir.   Memurları enflasyona ezdirmedik,  bahanelerinin arkasına kimse sığınmasın, bu ifadeler artık kimseyi tatmin etmemektedir. Siz öncelikle, 1999 yılında milli gelirden aldığımız % 8.83’lük payımızın, geçen on yılda neden % 5.6 oranına düştüğünü açıklayınız. Ekonomik büyüme oranlarının, neden kamu görevlilerine bugüne kadar yansıtılmadığını açıklayınız. Bugün çalışan memurların, emekli olmamak için neden direndiğini açıklayınız. Ömrünü bu ülkeye vakfetmiş emeklilerimizin, neden ekonomik sefalete terk edildiğini açıklayınız. Ek ödemelerde neden öğretmen, akademisyen, posta dağıtıcısı, hekim dışı sağlı çalışanı ve 2 milyon memuru hatırlamadığınızı açıklayınız.

Türkiye Kamu Sen olarak, başta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olmak üzere, tüm yetkilileri sorumlu ve vicdani açıklamalar yapmaya davet ediyoruz. Toplu sözleşme ciddi bir iştir, Maliye Bakanını bu ciddiyeti anlamaya, kavramaya çağırıyoruz.