ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 88. YILDÖNÜMÜNÜ GURURLA KUTLUYORUZ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, Ankara’nın başkent oluşuyla ilgili yaptığı açıklamadır.

 

ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 88. YILDÖNÜMÜNÜ GURURLA KUTLUYORUZ

 

Ankara’nın başkent oluşunun 88. yıldönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Milli mücadelenin kazanılmasında ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasında önemli katkı sağlayan Ankara, bugün dünya devletleri arasında nadide bir başkenttir.   

 

TBMM Ankara'da açılmış, kritik kararlar Ankara'da alınmış, Türkiye Cumhuriyeti tarihi Ankara'da şekillenmiştir. Ulu Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Ankara’dan yönetilmesinin en doğru karar olduğuna inanmıştır. Bugün gelinen noktada, Atamızın ne kadar ileri görüşlü olduğu bir kez daha görülmüştür.

 

Ulu Önder Atatürk’ün büyük önem vererek başkent yaptığı Ankara, bağımsızlık ruhunu iliklerimize kadar hissettiğimiz bir kentimizdir. Ankara Türk Milletinin esarete başkaldırışına yakından tanıklık etmiş, milli direnişin yurt sathına yayılmasına öncülük etmiş, bağımsız bir yönetim anlayışını hâkim kılınmasının temel yapı taşı olmuştur.

 

Büyük bir tarihi mirası barındıran, Anadolu’nun dirilişini sağlayan, önemli askeri, siyasi ve stratejik kararlara ev sahipliği yapan, Atamızın ebedi istirahatgahının bulunduğu Ankara, devletimizin kalbinin attığı kentimizdir.

 

Hızla büyüyen, kısa sürede modern bir kent görünümüne bürünen, ülkemizi çağdaş uygarlığa taşıyan, dünyayla yıkılmaz bir köprü olan başkentimiz, Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana sürdürdüğü gelişimini daha da ileri götürecektir. Dirilişin sembolü, bağımsızlığın yıkılmaz kalesi olan başkentimiz, kendisine bırakılan mirası sonsuza kadar koruyacaktır.

 

Bu vesileyle Ankara’nın başkent oluşunun 88. yıldönümünü en içten dileklerimizle kutluyor, Ulu Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.