11 BİN ATAMA DRAMI

Beklenen açıklama sonunda yapıldı, MEB Ağustos ayında 11 bin öğretmen alacakmış. Ataması yapılmayan öğretmenler günlerdir e-postalar atarak atanacak öğretmen sayısının artırılmasını istediler.Köşe yazarlarına, sendikalara, MEB’e, Başbakanlığa binlerce e-posta gönderildi, köşe yazarları yazılar yazdı, Türk Eğitim Sen basın açıklaması yaptı, durumu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e bir rapor olarak sundu. Bu kadar emek, gayret görmezden gelindi. Dağ fare doğurdu ve 11 bin öğretmen ataması yapılacağı müjdesi verildi!

 

Ataması düşünülen 11 bin öğretmen ataması da eklendiğinde, Haziran+Temmuz+Ağustos ayında toplam 31.784 atama yapılmış olacak.Yani, daha önce açıklanan 55 bin sayısından 23.216, daha sonra açıklanan 40 bin atama sözünden de 8216 daha az öğretmen ataması yapılmış olacak. Genel Seçimlerden yüzde 50’ye yakın oy alarak, galip çıkmış bir iktidarın pervasızlığını anlarız da, verilen sözlerin bu kadar gerisinde kalınmasını anlayamayız. Yazıklar olsun, yalanla, sizlere umut bağlayan yüz binlerce genci ne hale getirdiğinizin farkında mısınız? Geride, atama umudunu her geçen gün kaybeden 350 bin gencimiz olduğundan, haberdar mısınız? Çocukları ile beraber her geçen gün üzüntüye gark ettiğiniz anne babaların neler çektiğini, biliyormusunuz?

 

Bütün bunları biliyorsunuz da, önem vermiyorsunuz, ciddiye almıyorsunuz, nasıl olsa her yaptığınız beğeniliyor, her yaptığınız destekleniyor. Bu durumu bildiğiniz için, hep kolaycılığı seçtiniz, hep güçsüzden almaya, güçlüyü daha güçlü yapmaya gayret gösterdiniz. Ücretli, 500, 600 TL’ye öğretmen çalıştırmak varken, neden kadrolu öğretmen atayayım dediniz, kendi çocuklarınızın sömürülmesine seyirci kaldınız. Hem öğretmen ihtiyacını karşılayayım hem de atama bekleyen öğretmen sayısını en aza indireyim demediniz, her yıl 70-80 bin ücretli öğretmen görevlendirilerek yaşanan vicdansızlığa karşı hiçbir tedbir almadınız, ipin ucunu kaçırdınız.

 

Türk Eğitim Sen olarak, atama bekleyen yüzbinlerce çaresiz, umutsuz öğretmen, onların anne, babaları adına size sadece yazıklar olsun demiyoruz, size vicdansız diyoruz, size umut tacirleri diyoruz, size alınteri hırsızları diyoruz.

 

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ