HALİDE İNCEKARA’NIN ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

         Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, Halide İncekara’nın öğretmenlere yönelik sözleriyle ilgili yaptığı açıklamadır.

HALİDE İNCEKARA’NIN ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

AKP İstanbul Milletvekili ve Kayıp Çocukları Araştırma Komisyonu Başkanı Halide İncekara bir açıklama daha yapmış ve biz eğitimcileri bir kez daha şaşırtmayı başarmıştır. Önceki açıklamasında, tüm öğretmenleri hedef aldığı çok açık olan İncekara, bu kez “3-5 tane güruhu savunmayın. Sizi çocuk düşmanı ilan ederim” demiştir.

Sendikaların çocuğa şiddet uygulayan, çocuğu istismar eden öğretmenleri savunması hiçbir şekilde beklenemez. Zaten hiçbir eğitimci, çocuğu eğitmekte şiddeti bir araç olarak görmez. Bu noktada, elbette sendikaların olumsuz davranışlar sergileyen öğretmenlerin avukatlığını yapması ve bu kötü örnekleri savunması mümkün değildir. Halide İncekara’nın; öğretmenlerin, sendikaların tepkilerini bile bu şekilde yorumlaması gerçekten acıdır. Anlaşılan o ki, İncekara, kendisine yönelik tepkilerin nedenini bile kavrayamamıştır.

 Sendikamızın İncekara’ya karşı çıkmasının nedeni, İncekara’nın tüm öğretmenleri zan altında bırakması, tüm öğretmenleri şiddet yanlısı ve elinden cetveli eksik olmayan kişiler olarak göstermesi, şiddeti sendikalı öğretmenlerin uyguladığını iddia etmesiydi.

Böylesine sığ bir düşünceye sahip olan bir milletvekilinin elbette öğretmenlerimizden özür dilemesini de bekleyemeyiz. İncekara bir milletvekiline yakışmayacak sözler sarfetmiş ve öğretmenlerimizi kamuoyu önünde küçük düşürmüştür. İncekara’nın manidar açıklamalarına yönelik, sendikaların ve öğretmenlerin tepki göstermesi çok doğaldır. İncekara’nın, düşündüğünü söyleme konusunda yeterli olmaması sendikaların ya da öğretmenlerin suçu değildir. Görüldüğü üzere, İncekara’nın ağzından çıkanı kulağı duymamaktadır. Bu nedenle de Halide İncekara’nın gelen eleştiriler karşısında kırılmaya, darılmaya, üzülmeye hakkı yoktur.

Halide İncekara, birkaç öğretmenin yanlış hareketinden dolayı, 700 bin öğretmeni suçlamıştır. Bir yandan öğretmenleri rencide eden, diğer yandan “eli öpülesi öğretmenler” diyen İncekara, kendisiyle tezat oluşturmaktadır. Birkaç kötü örnekten dolayı tüm öğretmenlerimize hakaret eden İncekara, bugün öğretmenler gözünde değer kaybetmiştir.

Biz de İncekara gibi düşünüyoruz: Birkaç kötüye, yüzbinlerce iyi öğretmeni feda etmeyiz. İşte bu nedenle de tüm öğretmenlerimizin karalanmasına asla müsaade etmeyiz.

Bugün öğretmenler üzerinde karalama kampanyaları yürütenler, tüm öğretmenleri aynı kefeye koyanlar, öğretmenleri ezip, horlayıp, yaralayanlar ne kadar büyük bir gaflet içinde olduklarının farkında değildir. İncekara, bu yaşadığı olaydan ders çıkarmalı ve bundan sonraki açıklamalarını daha dikkatli yapmalı, aklı selim davranmalıdır.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.