ENGELSİZ YAŞAM İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 3 Aralık Engelliler Günü ile ilgili yaptığı açıklamadır.

 

ENGELSİZ YAŞAM İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ

Engelliler; evde, sokakta, işyerinde, okulda kısacası günlük yaşamın her alanında engelsiz bir yaşamın özlemini duyuyor. Ancak engelliler için engelleri aşma mücadelesi ne yazık ki hiç kolay olmuyor.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bu özel günde meydanlarda yine tanıdık söylemler dillendiriliyor. Oysa Türkiye’de bugün sayıları 8.5 milyonu bulan engelli vatandaşımız üvey evlat muamelesi görüyor. Yılda bir kez hatırlanan engelliler dağ gibi sorunlarıyla baş başa bırakılıyor. Engelliler; istihdam sorunu yaşıyor, ulaşım sorunu yaşıyor,  eğitim sorunu yaşıyor, toplumla bütünleşme sorunu yaşıyor.

 

Engelliler evden dışarı adım attığında birçok engelle karşılaşmaktadır. Çünkü ülkemizde mimari yapı engelliler için uygun değildir. Bu noktada; özellikle yol ve kaldırımlar yapılırken engelliler göz önüne alınmalıdır. Engelliler için özel otobüsler Türkiye geneline yaygınlaştırılmalı ve sayıları artırılmalıdır. Alt ve üst geçitlerde, metrolarda engelliler için yürüyen merdivenler yapılmalıdır. Başta kamu binaları olmak üzere halka açık binaların fiziki yapıları engelliler göz önüne alınarak düzenlenmelidir.

 

Engelliler istihdam sorunu yaşamaktadır. Kamu kurumları ile 50 ve üzerinde işçi istihdam eden işletmelerin yüzde 3 oranında engelli istihdam etmesi gerekmektedir. Buna rağmen özel sektörde işverenler engelli istihdamından kaçınmaktadır. Devlet kurumlarında da kadro sınırlaması ya da başka nedenlerden dolayı engelli kadroları boş kalmaktadır. Bu noktada özel sektör engelli istihdamı konusunda daha fazla teşvik edilmeli, kamuda da engelli istihdamı mutlaka sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; Anayasaya göre herkes kanunlar önünde eşittir.

 

Türk Eğitim-Sen olarak engellilerle ilgili toplu görüşmelerde ve Kurum İdari Kurulu toplantılarında verdiğimiz tekliflerimiz bulunmaktadır. Buna göre; engelli eğitim çalışanları ve öğrenciler için işyerlerinin fiziki yapıları uyumlu hale getirilmelidir. Engelli öğretmen ve personelin sınıfları ve çalışma odaları binanın giriş katlarında olmalıdır. Engelli öğretmen ve personele; kurum lojmanlarından kontenjan ayrılmalı ve sıra tahsisine tutulmadan yararlandırılmalıdır. Engelli personel için gerekli araç ve gereçler kurumlarınca alınmalıdır. Engelliler ile ilgili daha fazla okul yapılmalıdır.

 

Engellilerin eğitim sorunu üzerinde önemle durulması gereken konulardan birisidir. Ülkemizde örgün eğitimden faydalanan engelli çocuk sayısı azdır. Uzmanlar, 60 bin civarında engelli çocuğun örgün eğitimden faydalanamadığını ifade etmektedir. Bu noktada engelli çocukların örgün eğitim içine alınması ve devletin engelli çocukların eğitimini desteklemesi gerekmektedir.  

 

Engellilerin sorunları her nedense siyasi iktidarlar tarafından sürekli geçiştirilmektedir. Sadece seçim zamanlarında hatırlanan engelliler, laf kalabalığı değil, icraat beklemektedir. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için toplumun tüm kesimleri üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Bunun için de ilk önce yapılması gereken, beyinlerdeki engelleri kaldırmaktadır.

           

            Saygılarımızla.