GENEL BAŞKAN KONCUK, KPSS SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

           Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kopya skandalı nedeniyle ikinci kez yapılan KPSS’nin sonuçlarını basın toplantısıyla değerlendirdi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın “Tam puan alamadığına göre kopya iddiaları güçlendi” şeklindeki sözlerine sert çıkan Koncuk, bu aşamada kopya çekilip, çekilmediğinin tartışılmaması gerektiğini, 10 Temmuz’da yapılan sınavda kopya çekildiğinin zaten belgelendiğini ifade etti. Özcan’ın açıklamasını hayretle karşıladığını kaydeden Koncuk, şunları söyledi: “Bizim tespit ettiğimiz e-mail adresi sahibi soruların kendisine gönderildiğini itiraf etti. Biz 10 Temmuz’da yapılan sınavda kopya çekilip, çekilmediğini tartışmıyoruz. Bu sınavda kopya çekildiği ortadadır. İkinci kez yapılan KPSS’nin sonuçları, bu kopya olayına katılımın ne derece büyük olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Bir önceki sınava 15 bin kişi girmiyor, bu sınava 60 bin kişi girmiyor. Bir önceki sınavda 100 net ve üzerinde yapanların sayısı 7 bin iken, bu sınavda 2 bin 718.  Önceki sınavda 120 net yapan 350 kişi varken, bu sınavda en yüksek puan alan aday 120 soru üzerinden 111 net yapıyor. Çok önemli delillere rağmen bugüne kadar sınavda kopya çekmiş insanların bir kısmının ortaya çıkarılamamış olmasını, sadece sendikamızın ortaya koyduğu ismin dışında şüpheli kimsenin bulunmamasını da anlayamıyorum.” 

 

İptal edilen sınavda tam puan alanlardan bazılarının rapor alarak tekrarlanan sınava girmediklerini söyleyen Koncuk, bunu manidar bulduğunu da kaydetti. Genel Başkan Koncuk, bundan sonraki süreçte ne yapılması gerektiğini ise şöyle anlattı:

 

1-     Savcılık, eski istatistiklerle, yenilerini karşılaştırmalı şüpheli olanlar tespit edilmeli. Savcılık bugüne kadar elde ettiği tespitleri kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bu kişilere öğretmenliğe başvuru hakkı verilmemelidir.

 

2-     Kamuoyunun büyük bir çoğunluğu ve sınava girip hakkıyla puan almış KPSS adayları, bu soruşturma sonucundan bir şey çıkmayacağına, bir takım kişilerin korunduğuna inanmaktadır. Yetkililer bu konuda açıklamalar yaparak kamu vicdanını rahatlatmalı, bu hırsızlık organizasyonunun sorumlularının mutlaka bulunup, cezalandırılacağı en yetkili ağızlardan açıklanmalıdır.

 

3-     Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarında da kopya çekildiği açıktır, sınav sonuçları Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri bakımından da değerlendirilmeli, tespit edilen kişilere KPSS 3 puan türüyle memur kadrolarına başvuru hakkı verilmemelidir.

 

4-     TBMM’de bir KPSS Araştırma Komisyonu mutlaka oluşturularak, başta iktidar olmak üzere tüm siyasi partilerimiz, gençlerimizin geleceğine ne kadar önem verdiklerini göstermelidir. Böyle bir komisyonun oluşturulması, aynı zamanda şeffaf bir soruşturma yapılabilmesini sağlayacaktır. TBMM’nin Cumhuriyet Tarihinin en büyük hırsızlık olayına kayıtsız kalması, araştırma komisyonu oluşturulması teklifine milletvekillerinin olumsuz oy vermesinin kamu vicdanında karşılığı bellidir.

 

5-     Öğretmen ve memur ataması yapılsa bile, kopyaya karışanların tespit edilmesi halinde, atamalarının iptal edileceği, ödenen maaş ve ücretlerin yasal faizi ile geri alınacağı yetkililer tarafından kamuoyuna ilan edilmeli, bu konudaki yasal boşluklar düzeltilmelidir.

 

6-     Binlerce kişinin katıldığı 2010 KPSS sınavında; soruları sızdıranlar ve dağıtanlar; ucu kime veya kimlere dayanırsa dayansın tespit edilmeli; ana aktörler bakımından TCK’da ağır cezalar getirilmelidir.

 

7-     Sayın Başbakan; bu büyük hırsızlık sebebiyle büyük mağduriyet yaşayan, büyük stres ve psikolojik sıkıntı içerisine giren öğretmen olarak atama bekleyen 374 bin gencimizin acısını hafifletmek, öğretmen açığını da azaltmak adına elde bulunan 70 bin boş öğretmen kadrosunu bu atama döneminde kullanacaklarını açıklamalıdır.

 

Bütün bunlar yapılmadan ne KPSS’ye, ne de devletin yapacağı diğer sınavlara güven duyulmayacağını söyleyen Koncuk, ÖSYM’nin TC kimlik numarasının yanında her adayın şifreyle sonuçlarını öğrenebileceği bir düzenleme yapmasını da eleştirdi. Koncuk, “ÖSYM’nin bu uygulamasını manidar buluyoruz. ÖSYM neyi gizliyor? ÖSYM’nin sitesinde de son derece kısıtlı bilgiler verilmiş. Şeffaf olmaması nedeniyle eleştirilen ÖSYM’nin hala bundan ders çıkarmaması üzücüdür.”

Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız

Genel Başkanın Ntv'deki Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız

Genel Başkanın Cnntürk'deki Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız