MEB 2010 YILI SONA ERMEDEN 70 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPMALIDIR

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, öğretmen atamalarıyla ilgili yaptığı basın açıklamasıdır.

MEB 2010 YILI SONA ERMEDEN 70 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPMALIDIR

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bakanlığın 2011 yılı bütçesine ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda, 2011 yılında 55 bin yeni kadrolu öğretmen alımı yapılmasının planlandığını kaydetti. Bu yıl 10 bin öğretmen ataması yapıldığını anımsatan Çubukçu, ayrıca yıl sonuna kadar 30 bin öğretmen atamasının yapılacağını söyledi.

Bilindiği gibi KPSS skandalı mağdur bir öğretmen kitlesi yarattı. 10 Temmuz tarihinde yapılan KPSS Eğitim Bilimleri testi iptal edilmiş ve öğretmen adayları 31 Ekim tarihinde yeniden sınava girmişti. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz, KPSS skandalı nedeniyle yaşanan mağduriyetleri gidermek için 2010 yılı sona ermeden 30 bin değil,  70 bin öğretmen ataması yapılmasıydı. Bu talebimize bugüne kadar cevap gelmedi. Sayın Bakan’ın da açıklamalarından anlaşılan o ki, Milli Eğitim Bakanlığı 2010 yılının sonuna kadar sadece 30 bin öğretmen ataması yapmaya kararlı.

Öncelikle Bakanlığın 2010 yılı için 30 bin öğretmen ataması kararını yeniden gözden geçirmesini istiyoruz. KPSS’de bileğinin hakkıyla sınavdan yüksek puan almış öğretmen adayları büyük haksızlığa uğramıştır. Stresli bir bekleyişe giren, hayalleri yıkılan öğretmen adaylarının geleceğe umutla bakabilmesi için öğretmen atamalarının artırılmasına ihtiyaç vardır. Dolayısıyla TBMM’nin onayladığı ve MEB’in elinde bulunan 70 bin boş öğretmen kadrosu, 2010 yılı sona ermeden kullanılmalıdır.

Bugün atama bekleyen öğretmen sayısı 370 bin’dir. Öğretmen olmak amacıyla eğitim fakültelerini kazanan, ancak mezun olduktan sonra KPSS’ye giren, bilgileri yeniden sınavla test edilen, sonra da yıllarca atanmayı bekleyen öğretmen adayları bunalımdadır, geleceklerine yön verememenin ağırlığı altında ezilmektedir. Bu kadar çok sayıda öğretmen adayı atama için beklerken, birbiriyle kıyasıya yarışırken, öğretmen açığı sorunu kangren halini almışken, öğretmensiz okullar varken; 2010 yılının sonuna kadar 30 bin, 2011 yılında da 55 bin öğretmen ataması yapılacak olması bugün yaşanan ızdırabı dindirmeyecektir.

Bakanlığın 2011 yılında 55 bin öğretmen ataması yaparak, 2010 yılına göre atanan öğretmen sayısını 15 bin artıracak olmasının seçime yönelik bir yatırım olduğunu biliyoruz. Buna rağmen, 2011 yılında 55 bin öğretmen atamasının yapılacak olması öğretmen açığı ve atama bekleyen öğretmenler açısından düşünüldüğünde sevindiricidir ancak yeterli değildir. Bu nedenle 70 bin boş öğretmen kadrosunun niçin 2010 yılı içinde kullanılmak istenmediğini ve 2011 yılının adres gösterildiğini anlamakta zorlanıyoruz. Bilindiği gibi MEB İç Denetçileri öğretmen açığının 133 bin 317 olduğunu açıklamıştı. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı; 2010 yılında 30 bin, 2011 yılında da 55 bin öğretmen ataması yapsa bile, MEB İç Denetçilerinin tespit ettiği öğretmen açığı giderilmeyecektir. MEB öğretmen atamaları konusunda samimi olduğunu göstermek istiyorsa, 2011 yılını adres göstermekten vazgeçmeli ve 2010 yılı sonuna kadar 70 bin öğretmenin atamasını yapmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.