ATAMIZI SAYGI, MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUZ

           Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 10 Kasım dolayısıyla yaptığı basın açıklamasıdır.

 

ATAMIZI SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

 

Sömürgeci güçlere karşı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran, bizlere Cumhuriyeti armağan eden Ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 72’inci yılı.

 

            Atamız; Türk Milletinin tutsaklık zincirlerini kırdı, bu vatan topraklarına hayat verdi, bağımsızlıktan asla vazgeçilemeyeceğini gösterdi.

 

Atamız; vatanımızın pazarlık konusu yapılamayacağını, emperyalizme nasıl boyun eğilmeyeceğini tüm dünyaya gösterdi, milli birlik, bütünlük kavramlarının ne denli önemli olduğunu bir kez daha anlamımızı sağladı, işgalci güçlerin heveslerini kursaklarında bıraktı.

 

Milletine karşı inancını ve sevgisini hiçbir zaman yitirmeyen Atatürk, emperyalizmin büyük güçlerine karşı tarih yazdı. Bağımsızlığımızı yeniden kazanmamızı ve milletimizin dirilişini sağlayan, ilke ve inkılâplarıyla yol göstericimiz olan Atamızı bugün her zamankinden çok arıyoruz.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti o günlerden bugüne birçok badire atlattı. Bugün geldiğimiz noktada ise yarınlardan umutlu olduğumuzu söylemek zor. Bugün Türk Milleti ciddi bir güvenlik tehdidi ile karşı karşıya. Terör ülkemizde hareket kabiliyetini genişletiyor, terörü cesaretlendirenler ayrıştırma politikası uygulayarak, birliğimizi ve dirliğimizi hedef alıyor.

  

Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde hiç olmadığı kadar acı manzaralara tanıklık ediyor. Açılım adı altında yapılanlar tarihimize kara bir leke olarak düştü. Habur sınır kapısından teröristler ellerini, kollarını sallayarak girdi, alkışlarla, sloganlarla karşılandı.

 

Atamızın büyük zorluklarla kurduğu ülkemiz, bugün bölünme tehlikesi ile karşı karşıya. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış topraklarımız üzerinde bilek güreşi yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütünlüğünü zedelemek için her gün yeni senaryolar sahneye konuluyor, yeni tuzaklar kuruluyor.

 

Öte yandan Atamıza ve Atamızın kurduğu Cumhuriyete yönelik saldırılar da bugün hiç olmadığı kadar fazla. Atatürk’e ve Cumhuriyete düşmanlık besleyenler, güç birliği yapıyor, insanlarımızın huzurunu bozmak için her türlü gayreti ortaya koyuyor.

 

Öğrenci andından, İstiklal Marşımızdan rahatsızlık duyulan bir dönemden geçiriyoruz. Hedefte toplumumuzun hassasiyetleri var. Yapay etnik çatışmalar üretilmesi, toplumsal barışa dinamit konulması, politik kutuplaşmalar yaratılması ülkemizi hedef alanların yeni silahları olarak karşımıza çıksa da, bizler bu silahları geri püskürteceğiz.

 

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, biz eğitimciler, çocuklarımızı, gençlerimizi Başöğretmenimiz Atatürk’ün gösterdiği yolda yetiştirmeye devam edeceğiz. Atatürk’ün çocukları, bu ülkenin temelidir, varlığımızın teminatıdır, Atamızın mirasının bekçisidir. Atatürk’ün aydınlattığı yolda ilerleyen Türk gençliği, vatan, bayrak gibi kutsal değerlerimize, Cumhuriyet rejimine ve Atatürk’ün ilke ve inkılâplarına dün ve bugün olduğu gibi, yarın da sahip çıkacaktır.

 

Bu vesileyle Atamızı, aramızdan ayrılışının 72. yılında saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

 

Saygılarımızla.