ZAMAN GAZETESİNİN KARIN AĞRISINI ANLAYAMADIK

            Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından, 21.09.2010 tarihinde yapılan açıklamadır.

ZAMAN GAZETESİNİN KARIN AĞRISINI ANLAYAMADIK.

Kamuoyunda bir süredir belli bir gruba mensup gazeteler tarafından KPSS skandalını ortaya çıkaran Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk aleyhine haberler yapılmaktadır. Önce “KPSS’de Türk Eğitim-Sen de şüpheli” iddiasıyla yalan haber ortaya atan bu gazeteler daha sonra Savcılığın olayı yalanlamasıyla geri adım atmıştır. Bugün de Zaman gazetesinde yine Türk Eğitim-Sen ve Genel Başkanı İsmail Koncuk hakkında maksadını aşan yanlı bir haber yapılmıştır.

 

Söz konusu gazetede “Kopya çetesinin üyesi Koncuk’un sendikasından çıktı” şeklinde birinci sayfadan bir haber yer almıştır. Bilindiği gibi çeşitli illerde operasyonlar yapıldı ve bir çetenin varlığı ortaya çıkarıldı. Habere konu olan kopya çetesi, uzun süredir dinleniyordu. Yıllardır sınavlarda teknoloji de kullanılarak, kopya olayları yaşanmaktadır. Bunların gün yüzüne çıkarılması sevindiricidir. Ancak bu olay, sendikamızın belgelediği KPSS skandalından farklıdır. Türk Eğitim-Sen’in ortaya çıkardığı hırsızlık, daha organize bir iştir, KPSS sorularının sınav tarihinden önce dışarı sızdırılması şeklinde vuku bulmuştur ve 5-10 bin kişi kopya çekmiştir. KPSS sorularının sızdırılmasıyla da belli bir menfaat grubuna avantaj sağlanmıştır.

 

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz: KPSS’de hırsızlığın siyaseti, ideolojisi olmaz. Her kim hırsızlık yapıyorsa ahlaksızdır, namussuzdur. Bunu KPSS hırsızlığını ortaya koyan Türk Eğitim-Sen ile ilişkilendirmeye çalışmak da bir o kadar ahlaksızlıktır.

 

Her nedense Türk Eğitim-Sen’in KPSS hırsızlığını belgeleriyle açıklaması birtakım çevreleri rahatsız etmiş ve sendikamız ile genel başkanımız belli bir gruba ait basın tarafından hedef haline getirilmeye çalışılmıştır. Olayı mecrasından çıkarmaya çalışan bu güruh, neredeyse “KPSS sorularını İsmail Koncuk sızdırdı” diyecektir. Böyle bir haksızlığı, hırsızlığı, pisliği ortaya çıkardığımız için takdir göreceğimize, belli gruplar tarafından hedef tahtası yapılmaya çalışılmamız manidardır.

 

Türk Eğitim-Sen olarak isim vermediğimiz halde, birtakım çevreler neden korkmakta, neyin davasını takip etmektedir? KPSS hırsızlığında hedef şaşırtmaya çalışanların, Türk Eğitim-Sen’e ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’a iftira atanların amaçları nedir?

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hayatı boyunca doğruluğu, dürüstlüğü ilke edinmiştir. Bu noktada Genel Başkanımız en başından beri KPSS’de eline geçen belge ve bilgileri gerek ilgili makamlarla, gerekse kamuoyuyla paylaşmakta sakınca görmemiştir. Hatta KPSS’yi deştikçe etrafa saçılan pisliğin boyutu da büyümektedir.

 

Bu noktada sendika olarak dün ve bugün olduğu gibi yarın da hırsızlara karşı mücadelemiz devam edecektir. Hakkımızda yapılan bu tür yanlı yayınlara hiçbir şekilde pirim vermeyeceğiz. Bu haberlere imza atanlar, sendikamızı kirletmeye çalışanlar, bu gayretleriyle nasıl bir pisliğin içine sürüklendiklerini de görmek zorundadır.

 

Türk Eğitim-Sen, KPSS konusunda iddialıdır. Türk Eğitim-Sen KPSS hırsızlığının arkasından kimlerin çıkacağından asla bir kaygı, korku duymadan, ilk gün ortaya koyduğu talebi bugün de tekrar etmektedir. Bu hırsızlığın arkasındaki ana aktörler mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Sonu neye, kime dayanırsa dayansın tüm hırsızlar, ahlaksızlar ve çocuklarımızın geleceğini çalanlar ortaya çıkarılmalıdır.

 

Gazetede yazıldığı üzere, bizim üyemiz olan bir kişinin bu kopya olayına karıştığı yargı kararıyla tescil edilirse, üyelikten atılacaktır. “Benim hırsızım” iyidir anlayışı bizim bugün de, yarın da asla kabul etmeyeceğimiz bir anlayıştır. Sendikamıza saldıran malum çevreleri de aynı ahlaki çizgiye davet ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.