GENEL BAŞKAN KONCUK: “YARIMAĞAN ŞAİBEYİ SORUŞTURAMAZ”

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkezde bir basın toplantısı düzenleyerek, KPSS sorularının çalındığı ve puanların yanlış hesaplandığı iddiaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KPSS'ye şaibe karıştığını söyleyen Koncuk, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın, konuyla ilgili başlattığı soruşturmanın sağlıklı olmayacağını belirtti. Koncuk, konunun Cumhurbaşkanlığı makamınca incelenmesi için hazırlanan dilekçeyi de kamuoyuyla paylaştı. Dilekçede şöyle denildi: “10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan ve 800 bin adayın katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) soruların çalındığı veya kopya çekildiği yönünde iddialar bulunmaktadır. İddiaları ortaya koyanların elinde delil bulunmamakla beraber KPSS'nin ikinci oturumu olan Eğitim Bilimleri testinde 350 kişinin 120 sorunun tümünü doğru olarak yanıtladığı, KPSS'nin Eğitim Bilimleri testinde dört çiftin 120 sorunun tamamını doğru yanıtladığı ve aynı dershanelerde görev yapan kişilerin tam puan aldıkları da bilinmektedir.  Bu iddialar soruların çalındığı yönünde somut delil oluşturmasa da kamuoyunda bu yönde kuvvetli şüphe oluşturmuştur. Eğitim Bilimleri testinde 120 soruda 120 doğru yapan 350 kişinin 2009 KPSS puanları incelendiğinde aradaki fark şüpheleri daha da artırmaktadır. 2009 yılı KPSS sınavına girenler arasından hiç tam puan alan olmamasına karşın bu yılki sınavdan 350 kişinin tam puan alması hayatın olağan akışına aykırıdır. Binlerce kişinin hayatına yön verecek olan bir sınavda bu denli şaibelerin olması ÖSYM gibi ciddi bir kurumun güvenilirliğini zedelemektedir.  Bir an önce kamuoyunda oluşan bu şüphelerin giderilerek günden güne artan infial duygularının sona erdirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle makamınızca konunun incelenmesi hususunda gereğini saygılarımızla arz ile talep ederiz.”

Genel Başkan Koncuk basın toplantısında şunları söyledi: “ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal YARIMAĞAN bu konuda yaptığı ilk açıklamalarda “Üç beş kişiye gittiyse bilemem ama geniş çaplı bir şey olduğuna inanmıyorum”, “Herşey her zaman mümkün. Böyle bir şey olduğu ispat edilirse kanıtları olursa olabilir ama böyle bir şey olduğuna inanmıyorum”,” Evet, bunlar kafa karıştırıyor. Ben mutlaka 'hiçbir şey olmamıştır' demiyorum ama bir karı-kocanın ikisi birden 120 sorunun 120'sini yaptı diye bunlar mutlaka kopya çekti sonucunu çıkaramazsınız. Şüphelenirsiniz, incelersiniz. Buradan hemen bir sonuç çıkarmamak lazım.", “Sorular kolaydı” tarzında açıklamalar yapmıştır. ÖSYM Başkanı YARIMAĞAN’ın konumuna yakışmayan davranışları bu açıklamalarından anlaşılmaktadır. 800 bin kişinin katıldığı bir hayat-memat sınavından sonra ortaya atılan iddialara karşı en yetkili ağzın söylediği sözler bunlarken o kurumda sağlıklı bir soruşturma yapılamayacağı, bazı verilerin üstünün kapatılacağı beklenen bir durum haline gelmiştir.

Bir kurum başkanı konuşmasına 'Bu iddialar doğru değildir' diye başlıyorsa, o kurum amirinin yapacağı hiçbir araştırmaya güven duyulmaz. Peşin hükümle 'Bu iddialar doğru değildir, ben bunlara inanmıyorum' diyor. Hangi araştırmayı yaptın da, 'Ben bunlara inanmıyorum' diyor ve soruşturma başlattığını ifade ediyorsun? Kurumun en üst amirinin bu ifadesi ile başlayan soruşturmanın sonuç vermesi beklenemez. ÖSYM'nin bu iddialar karşısında yapacağı soruşturmadan bir sonuç çıkmayacağını biliyorum. Konunun incelenmesi için Cumhurbaşkanlığı makamına yazılı olarak da, sözlü olarak da başvuruda bulunuyoruz.”

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Koncuk, “Bir kurum amirinin bu kadar ciddi iddialar karşısında olayı savsakladığı, olayı gevşettiği, kamuoyunu yanlış yönlendirecek ifadelerden kaçınmadığı için suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

“BURADA CİDDİ BİR NAHOŞ KOKU VAR”

KPSS'de bir çiftin 120 net yaptığı şeklinde bilginin basında yer aldığını hatırlatan Koncuk, “Elimize gelen bilgiler ile bu sayı 4 kişiye çıktı. Soyadı benzerliği midir, eş midir, bunu araştırmak ilgililerin işidir. Biz iddia ediyoruz; 4 kişi, 4 eş eğitim bilimlerinde 120 net yapmış. Hadi bir tanesi Sayın Yarımağan'ın dediği gibi matematik olarak olabilir. Eğer bunlar eşse, aynı anda, aynı konudan 120 net yapmasını ben mantık olarak izah edemiyorum” diye konuştu.

Bir önceki KPSS'de eğitim bilimlerinden hiç doğru yapamayan ya da az net yapan bazı öğretmen adaylarının bu seneki KPSS'de eğitim bilimlerinde 120 net yaptığına işaret eden Koncuk, “Bu kadar süre içerisinde bir insanın başarısının yukarıya doğru böyle bir sapma göstermesi önemlidir. Bu olmaz değildir ama bu çok sayıda olamaz. Birdenbire yüzlerce kişi başarısız durumdan başarı gösterir hale geliyorsa burada ciddi bir nahoş koku var demektir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının iddialar karşısında, araştırmalar sonuçlanıncaya kadar, öğretmen atama takvimini gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Koncuk, şunları kaydetti:
“KPSS-2010 sınavlarının ciddi iddialar sebebiyle şaibeli bir sınav olduğunu söylemek zor değil. Bu sınavlarla ilgili araştırmaları ÖSYM'nin yapma imkanı, niyeti yoktur. Yanlışları ortaya koyma niyeti de yoktur. Böyle bir niyetle yapılan soruşturmanın arzu edilen sonuçları doğurmayacağı da açıktır. Onun için Cumhurbaşkanlığı makamına konuyu iletiyoruz. Bu konuda iddiası olan bütün arkadaşlarımız dava açsınlar.”

Koncuk, “Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun öğretmen atamalarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak sınav ile gerçekleştirileceği yönünde
açıklaması var. Bu bir çözüm olabilir mi?” sorusunu yanıtlarken şunları
söyledi:“ÖSYM gibi çok ciddi bir kuruluşun yaptığı sınavlarda böyle suistimal iddiaları gündeme geliyorsa, Milli eğitim Bakanlığının yapacağı sınavlara ne derece güven duyulacağını merak ediyorum. 43 puanla atamayı yapan eski bir milli eğitim bakanı.
Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuda ciddi sabıkaları olan bir kuruluş haline geldi. Bundan memnuniyet duymuyorum. Çünkü kurumlarımızın yıpratılmasından yana değilim. ÖSYM ciddi bir kuruluştur, ciddi sınavlar yapmıştır, bu yıla kadar bu suistimal iddiaları bu kadar güçlü dile gelmemiştir. Üzerine gitmeliyiz. Bundan sonra olmamalı.”

“Sorular bazı kişilere dağıtıldı, diyebilir misiniz?” sorusu üzerine Koncuk, “Hukuken o ifadeyi kullanmak doğru olmaz ama ortaya koyduğumuz şu belgelerden bu sonuç zaten kendiliğinden çıkıyor. Bu KPSS'ye şaibe karışmıştır” dedi.