STAJYER ÖĞRETMEN BAKAN TORPİLİYLE GİRESUN’DAN İSTANBUL’A GÖREVLENDİRİLDİ

İŞTE BU DA OLDU: STAJYER ÖĞRETMEN BAKAN TORPİLİYLE GİRESUN’DAN İSTANBUL’A GÖREVLENDİRİLDİ

Giresun’da 23.09.2009 tarihinde ilk kez göreve başlayan Şebinkarahisar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Stajyer Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Dudu AYVAZ, Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU torpiliyle İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrinde geçici olarak görevlendirildi.

Stajyer Dudu AYVAZ’ın 18.11.2009 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun oluruyla, 6 ay süreyle yolluksuz ve harcırahsız olarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrinde görevlendirilmesi uygun görüldü. Eş durumundan tayin hakkı verilmezken, birçok eş ayrı illerde görev yapmak zorunda bırakılırken, aileler parçalanırken AYVAZ’ın görevlendirilmesi eğitim camiasında büyük rahatsızlık yarattı. AYVAZ’ın geçici görevlendirmesi Ümraniye İmam Hatip Lisesi’ne yapıldı ve AYVAZ kısa bir süre önce görevine başladı.

Öğretmenlerin nasıl ve hangi şartlarda atanacağı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer almaktadır. Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri isteğe bağlı ve özür grubuna bağlı atamalar şeklindedir. Bu atamalardan yararlanabilmek ise belli kriterlere bağlıdır.

Konuyla ilgili Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Milli Eğitim Bakanlığı’na makam onaylı atamanın neye göre yapıldığını sormak amacıyla yazı yazdı. Yazıda şöyle denildi: “Giresun İli Şebinkarahisar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Stajyer Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Dudu AYVAZ’IN İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrine görevlendirildiği yönündeki yazılı ve sözlü şikâyetler genel merkezimize ulaşmıştır. Stajyer olarak görev yapan bir öğretmenin hangi gerekçe ile il dışına görevlendirmesinin yapıldığı anlaşılamamıştır. Görevlendirmenin usul ve esaslarına tamamen aykırı bir şekilde yapılan bu işlemin mutlak suretle iptali gerekmektedir. Bakanlığınızca ilgi görevlendirme makam onayının hangi gerekçe ile yapıldığının tarafımıza bildirilmesi hususunda gereğini arz ederiz.”

Bakanlık Dudu AYVAZ’ın görevlendirmesini doğruladı. Milli Eğitim Bakanlığı, Dudu AYVAZ’ın görevlendirilme işleminin ilgi (b) kapsamında Bakan takdiriyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK ise torpilli görevlendirme ile ilgili şunları söyledi:

“Yandaş kayırma anlayışı maalesef Milli Eğitim Bakanlığının tüm hücrelerine işlemiş durumdadır.  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Hüseyin ÇELİK’ten esinlenmiş olacak ki, usulsüzlüklere, torpilli görevlendirmelere devam etmektedir. Bu durum Milli Eğitim Bakanlığı’na olan güveni zedelemektedir. Bu öğretmen ne tür meziyetlere sahiptir ya da eğitim adına nasıl bir katkı sağlamıştır ki, stajyer olmasına rağmen il dışı görevlendirmesi yapılmıştır? Torpili olmayan, birbirinden ayrı görev yapmak zorunda kalan eşler hangi usulle birleştirilecektir? Bakan ÇUBUKÇU bunun formülünü göstermelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan takdiri kılıfıyla torpilli görevlendirmeler yapma hakkına sahip değildir. Bakan Nimet ÇUBUKÇU’nun bu usulsüzlüklere fırsat vermemesi gerekmektedir. 800 bin kişilik eğitim camiası adına yandaş kayırma anlayışını kınıyor ve bu torpilli görevlendirmenin bir an önce iptal edilmesini istiyoruz.”

Milli Eğitim Bakanlığı'na Yazdığımız Yazı İçin Tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Gelen Cevabi Yazı İçin Tıklayınız.

 

HABERTÜRK GAZETESİ (08.02.2010)