GENEL BAŞKAN'IN İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI MESAJLARI

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sözleşmeli öğretmenliğin hukuksuz bir uygulama olduğunu öne sürdü. İsmail Koncuk, Antalya'nın Manavgat ilçesi Çolaklı beldesinde düzenlenen Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcileri İstişare Toplantısı'na katıldı. Toplantının açılışında konuşan Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun kendilerine sözleşmeli öğretmenliği kaldırma konusunda söz verdiğini, ancak bu sözün ardından eylülde sözleşmeli öğretmen atandığını söyledi. Son olarak 9 binden fazla kadrolu öğretmen atandığım, bunun 6 bin 122'sinin şu anda görev yapan sözleşmeli öğretmenlerden oluştuğunu ifade eden Koncuk, şöyle konuştu: "Yani reel olarak 3 bin 900 civarında atama yapıldı. Halbuki bunun 10 bin olacağı söylenmişti. Yine bu 6 bin 122 öğretmen yerine yeniden sözleşmeli öğretmen almak için çalışmalar başladı. Bakanın bütün sözlerine rağmen sözleşmeli öğretmen atanırsa, Sayın Bakan istifa etmelidir." Sözleşmeli öğretmenliğin son derece hukuksuz bir uygulama olduğunu öne süren Koncuk, şöyle devam etti: "Bu söz yerine getirilmezse önümüzdeki günlerde 'sözleşmeli öğretmenler hakkını arıyor' mitingini Ankara'da yapacağız.

Neden sözleşmeli öğretmenlere önem verdiğimizi biliyorsunuz. Sadece verilen sözün tutulmaması anlamında değil. Bizi en çok ilgilendiren, kamu çalışanları bakımından yeni bir istihdam modelinin, yani özlük haklarımızı, geleceğimizi tehdit eden bir istihdam modelinin yerleşiyor olmasıdır.Bu hepimizi ve çocuklarımızı ilgilendiriyor. Onun için Türk Eğitim-Sen mücadeleye hız kesmeden devam edecektir."

Üniversiteye girişte uygulanan farklı katsayı sorununa da değinen İsmail Koncuk, YÖK'ün yeni yaptığı düzenlemeyi katsayı problemini zaman içinde ortadan kaldıracak bir sistem olarak gördüklerini söyledi.

 
YÖK'ün aldığı kararla kendi alanlarındaki bölümleri tercih eden öğrencilerin orta öğretim başarı puanı hesaplanırken  0.15 ile çarpılacağını, alan dışı tercihlerde ise 0.13 ile çarpılacağını ifade eden Koncuk, şöyle konuştu: "En yüksek puan bakımından arada 10 puan fark oluştuğuna biliyoruz. Ama bu fark en yüksek puan bakımındandır.Dolayısıyla 2-3 soru daha fazla çözerek mesleki eğitim veren liselerde okuyan öğrencilerimiz, uğramış oldukları bu haksızlığı tamamen değilse de büyük oranda telafi etmiş olacaklar. YÖK'ün ortaya koyduğu bu sistemi eksiklerine rağmen katsayı problemini büyük oranda ortadan kaldıracak bir yöntem olarak görüyoruz."

TEKEL işçilerinin düzenledikleri eylemlere değinen Koncuk. Hükümetin çalışanlara nasıl bir yaklaşım sergilediğinin Abdi İpekçi Parkı'nda görüldüğünü savundu. İsmail Koncuk, "Bir yandan demokrasi diyeceksiniz diğer yandan 2 bin 500 kişiye biber gazı sıkacaksınız, su sıkacaksınız, onların haklarını aramalarına bile tahammül gösteremeyeceksiniz. Bu milletin bu muameleyi hak ettiğini düşünmüyorum. Bu insanlarımıza vahşice davranılmasını kınıyorum."

Yayınlanan sonuç bildirgesi için tıklayınız.

 http://turkegitimsen.org.tr/haber_goster.php?haber_id=2248