GENEL BAŞKAN KONCUK SERT KONUŞTU

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili düzenlediği basın toplantısında Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’yu eleştirdi.

KONCUK, Bakan ÇUBUKÇU'nun Hüseyin Çelik döneminde yapılan atamaları yargı kararıyla iptal edilmesine rağmen neden hâlâ iptal etmediğini sordu.

KONCUK, Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’nun sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağına ilişkin söz verdiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Soruyoruz ‘Maliye Bakanlığı konuyu değerlendiriyor’ diyorlar. Bu nasıl bir anlayış? Bu devletin, hükümetin Milli Eğitim Bakanı söz veriyor, bu söz yerine bugüne kadar getirilmiyor. 70 bin sözleşmeli öğretmenin kadrolu olması konusunda hala Maliye Bakanlığı çalışıyor. Kim bu Maliye Bakanlığı? Milli eğitimle ilgili kararları verecek tek merci mi? Ya bu konu bir an önce çözüme kavuşmalı ya da Sayın Bakan bunun gereğini yapmalı. Söz verip, tutmayan devlet adamlarının ne yapması gerekiyorsa, Milli Eğitim Bakanı da onu yapmalı. Şayet Milli Eğitim Bakanı’na destek yok, köstek varsa, o zaman orada oturmasının hiçbir anlamı yoktur.”

Genel Başkan İsmail KONCUK şöyle devam etti: “Sayın Bakan Kasım ayında öğretmen ataması yapılacağını açıklıyor. Kasım ayında öğretmen ataması yapılamıyor, Aralık’a bırakılıyor. Kim yanıltıyor Sayın Bakanı? Sayın Bakan bunları açıklamadan önce kendi bürokratlarına sormuyor mu?  Bakınız 310 bin öğretmen adayı atama bekliyor. Şu anda bu Bakanlık anlayışıyla milli eğitimin ileri gitmesi mümkün değildir.”

Genel Başkan Koncuk konuşmasında MEB Müsteşarı Muammer Yaşar ÖZGÜL'ü de sert ifadelerle kınadı.

Genel Başkanın Açıklamalarını Seyretmek  İçin Tıklayınız