EĞİTİM KURUMU YÖNETİCİLERİNİ AŞAĞILAYAN AYKUT IŞIKLAR’I KINIYORUZ

Bugün gazetesi yazarı Aykut IŞIKLAR, 10 Kasım 2009 tarihinde “Eğitimci değil tüccar olursun” başlığıyla yazdığı yazıda ne yazık ki tüm okul müdür yardımcılarını aşağılayarak, onlara hakaretler yağdırmıştır.

Okul müdürleri gibi okul müdür yardımcılarına da rotasyon isteyen IŞIKLAR, bu talebini çok ağır cümlelerle ifade etmiştir. Bütün müdür yardımcılarını aynı kefeye koyan IŞIKLAR, müdür yardımcılarına naftalin kafalı demiş ve onlara asılsız ithamlarda bulunmaktan çekinmemiştir.

 

Aykut IŞIKLAR magazin yazarıdır. Umuyoruz ki hep böyle kalır ve uzmanlığının olmadığı konularda ahkâm kesmez.

 

Eğitimin ve eğitimcilerin sorunlarına ilişkin en küçük bir fikri olmadan bu yazıyı kaleme alan IŞIKLAR’ı öncelikle tüm eğitimciler adına kınıyoruz.

 

Bir magazin yazarı, hiç bilmediği bir konuda köşe yazıyorsa, üstelik o yazıda eğitim camiamızın önemli yapı taşlarından biri olan müdür yardımcılarına hak etmediği suçlamalar yöneltiyorsa, eğitimciler olarak bunu görmezden gelmemiz mümkün değildir.

 

Biz eğitimciler isterdik ki; Aykut IŞIKLAR eğitimin sorunlarından bu kadar kopuk olmasaydı, konuya daha objektif, tarafsız gözlükle bakabilseydi…

 

Bilindiği gibi, okulda müdürden sonra en yetkili kişi müdür yardımcısıdır. Okulun bütün yükü, öğrencilerin sorumluluğu müdür ile birlikte müdür yardımcılarının sırtındadır. Canla başla çalışan, okulun sorunlarına kayıtsız kalmayan, öğretmen, öğrenci ve velilerin sorunları ile bire bir ilgilenen müdür yardımcılarının sorumlulukları da büyüktür.

 

 Şayet Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara yeterli ödenek ayrılmıyorsa, okulun tüm ihtiyaçları okul kasasından karşılanmak zorundaysa, idareciler de bir süre sonra öğrencilerden para istemek durumunda kalmaktadır. Bu nedenle okulların ticarethane gibi işletilmesine neden olan müdür yardımcıları değil, okulları kaderiyle baş başa bırakan Milli Eğitim Bakanlığı’dır.

 

Ayrıca müdür yardımcıları teknolojiyi takip etmektedir, yeniliklere açıktır, çağdaştır. Birkaç müdür yardımcısı yüzünden tüm müdür yardımcılarını lekelemek, onları rencide etmek insafsızlıktır, öğretmenlik mesleğinin kutsallığını zedelemektedir.

 

Aykut IŞIKLAR’ın yazısında tek doğru olan nokta ise, Milli Eğitim Bakanlığı’nda torpilin şart olduğudur. Milli Eğitim Bakanlığı, adam kayırma ve kadrolaşma faaliyetlerinde diğer Bakanlıkları sollamış ve okulları kendi yandaşlarıyla doldurmuştur. Hatta Bizzat eski Milli Eğitim Bakanı sayesinde 1000 kişi usulsüz olarak okul müdürü, müdür yardımcısı olarak atanmıştır. Bu atamaların iptal edilmesi için, Aykut IŞIKLARIN öve öve bitiremediği Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’ya çağrıda bulunmamıza rağmen, Sayın ÇUBUKÇU bu atamaların iptali için herhangi bir girişimde bulunmamıştır.

 

 Buradan Aykut IŞIKLAR’a sesleniyoruz: Sizin yazınız eğitimcileri derinden yaralamıştır. Müdür yardımcılarını sorgusuz, sualsiz, tek taraflı suçlayarak, yargılamanız eğitim camiasında hayal kırıklığına yol açmıştır. Bu işler Sibel Can’dan ya da Hülya Avşar’dan bahsetmeye benzemez. Bu işlere sizin ne aklınız, ne derinliğiniz yeter. Siz, bilginiz olan konularda yazılarınızı yazınız; eğitimi, eğitim alanında gerekli bilgi ve donanıma sahip, eğitimin ve eğitimcilerin sorunlarını bilen köşe yazarlarına bırakınız.

 

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ