10 BİN ÖĞRETMEN ALIMI, ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN ADAYLARI ARASINDAN YAPILMALI

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, Kasım ayında yapılacak 10 bin kadrolu öğretmen ataması hakkında yaptığı basın açıklamasıdır.

 

10 BİN KADROLU ÖĞRETMEN ALIMI, SADECE ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN ADAYLARI ARASINDAN YAPILMALI VE 70 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ŞARTSIZ KADROYA ALINMALIDIR

 

Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU; Kasım ayı atamalarına açıklık getirerek, Kasım ayında 10 bin kadrolu öğretmen alınacağını açıkladı ve 10 bin öğretmen atamasına sözleşmeli öğretmenlerin de başvurabileceğini belirtti.

 

Bakan ÇUBUKÇU’nun açıklaması, 10 bin öğretmen atamasının reel olarak yapılmayacağı anlamına gelmektedir. Çünkü sözleşmeli öğretmenler de 10 bin kadrolu öğretmen atamasına başvurabileceğinden, bu atama sadece görev bekleyen öğretmen adaylarını kapsamayacağından, 10 bin yeni kadrolu öğretmenin alınacağını söylemek mümkün değildir, bunu müjde gibi kamuoyuna lanse etmek insanları kandırmaktır.

 

Ayrıca sözleşmeli öğretmenlerin de 10 bin kadrolu öğretmen atamasına başvurması, görev bekleyen öğretmen adaylarının önünü tıkayacak, onların yarasına merhem olmayacaktır.  Bu durum oldukça manidardır ve Türkiye’nin utanç fotoğrafıdır. Çünkü, eğitim fakülteleri her yıl 40 bin mezun vermekte, atanamayan öğretmen adaylarının sayısı gün geçtikçe artmakta ve öğretmen açığı ciddi bir sorun olarak durmaktadır. Görev bekleyen öğretmen adaylarının çok küçük bir kısmının atanma şansı elde ettiği düşünüldüğünde, onlar yine umutlarını ertelemek zorunda kalacaktır.

 

Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’nun sözleşmeli öğretmenlere verdiği bir söz de bulunmaktadır. Bakan, sözleşmeli öğretmen alınmayacağını ve mevcut sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadroya geçirileceğini hatta bununla ilgili düzenlemeyi Kasım ayına kadar yetiştirmeyi planladıklarını açıklamıştı.

 

Ancak Bakan ÇUBUKÇU’nun sözlerinden de anlaşıldığı üzere tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması ile ilgili şu ana kadar herhangi bir gelişme yoktur. Bu da sözleşmeli öğretmenlerin umutlarıyla, gelecekleriyle, hayalleriyle oynandığı, anlamına gelmektedir. Büyük bir heyecanla kadroya alacağı günün hayalini kuran sözleşmeli öğretmenler, Bakan’ın açıklamasının ardından “bize kadro verilmeyecek mi?” diye sormaya ve endişeye kapılmaya başlamıştır.

 

Bakan’ın bu noktada, 10 bin öğretmen atamasını, sadece atama bekleyen öğretmen adayları arasından yapması ve bugün sayısı 70 bin’e ulaşan sözleşmeli öğretmenlerin tamamını şartsız kadroya alması gerekmektedir. Aksi takdirde hakkaniyetten söz edilemez.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.