BU NASIL BİR BAKAN?
Bu gelişmeler üzerine, Genel Başkanımız İsmail KONCUK sırasıyla, Personel Genel Müdürü Necmettin YALÇIN, Orta Öğretim Genel Müdürü Emin GÜRKAN, Strateji Geliştirme Dairesi Başkan Vekili Orhan ERGÜN ve MEB Müsteşarı Muammer Yaşar ÖZGÜL’le konuyu telefonda görüşmüştür. Sayın Müsteşar, Maliye Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini, Maliye Bakanlığı yetkililerinin milli bayramlar dışındaki tatillerde öğretmenlerin görevli izinli sayılmalarının mümkün olmadığını söylediklerini, bu sebeple 30 Mart 2009 tarihinde öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesinin mevzuat gereği mümkün olmadığını belirtmiştir. Bu problemin ancak, bir Bakanlar Kurulu Kararıyla çözülecebileceği de, bizzat Sayın Müsteşar tarafından açıklanmıştır. Bu anlayışın yanlış olduğu 650 bin öğretmenin hem seçimin yükünü omuzladığı hem de bu uygulama ile mağdur edildiği Genel Başkan İsmail KONCUK tarafından yetkililere ve Müsteşara iletilmiştir. Genel Başkan İsmail KONCUK, bu konuda bir basın açıklaması yapmak zorunda olduklarını, basın açıklaması yaptıklarında da, Sayın Bakan Hüseyin ÇELİK tarafından siyaset yapmakla suçlandıklarını Müsteşara iletmiştir.

Bu görüşmelerden sonra, 27 Mart tarihinde, basın açıklaması yapılarak 650 bin öğretmenin mağdur edildiği, konunun Başbakanlığa da bildirilerek, bir Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılması gerektiği kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Basın açıklamasının basında yer alması üzerine, 28 Mart 2009 tarihinde, Başbakan Yardımcısı Cemil ÇİÇEK Genel Başkan İsmail KONCUK’u arayarak, “Keşke beni daha önce haberdar etseydiniz, henüz duydum, bir şekilde düzenleme yaparak öğretmenlerin 30 Mart 2009 tarihinde alması gereken ek ders ücretlerini kesmeyeceğiz, bu gelişmeyi basınla da paylaşırsanız memnun olurum. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK’de bir açıklama yapacak” demiştir.

Bu gelişmelere rağmen, ” Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yerel seçimler sebebi ile okulların tatil edildiği 30 Mart günü için öğretmenlere ek ders ücretinin ödeneceğini, aksine yapılan açıklamaların doğru olmadığını açıkladı.” şeklinde açıklamalar yaparak, her zaman yaptığı gibi sendikamızı suçlayan, spekülasyon yaptığımızı iddia eden açıklamalar yapmaktadır. Sayın Çelik bu açıklamayı yaparken kendisiyle de ters düşmekte, “İlk Bakanlar Kurulu toplantısında gerekli karar alınıp ödemeler yapılacaktır.” demektedir. Bilindiği üzere Bakanlar Kurulunda Karar alınması isteği Türk Eğitim Sen tarafından talep edilmiştir. Ayrıca Türk Eğitim Sen yalan söylüyorsa neden Başbakan Yardımcısı Cemil ÇİÇEK Genel Başkan İsmail KONCUK’u arayarak, problemi henüz duyduklarını, önceden bilgisi olsaydı mutlaka böyle bir problem yaşanmayacağını bildirerek, problemin çözüldüğünü öğretmenlerin ek derslerinin 30 Mart tarihinde kesilmeyeceğini söylemiştir?

Türk Eğitim Sen olarak, bir problemin daha çözülmesini sağladık. Ancak, sayın Hüseyin ÇELİK yapılan her açıklamamızı “yalan söylüyorlar” şeklinde değerlendirme alışkanlığından kurtulmalıdır. Sayın ÇELİK 13 Mart 2009 tarihindeki başvurumuzu dikkate almayarak, Hükümet Üyeleri ve Başbakan nazarında da seçimler öncesinde bir tepki almış gibi görünmektedir. Seçim öncesinde 650 bin öğretmenin husumetinin Hükümete yönlenmesine sebep olan Çelik inşallah bu yaşadıklarından bir ders çıkarır ve sendikaların taleplerine bundan sonra kulak verir.


İŞTE HÜSEYİN ÇELİK’İN AÇIKLAMASI

İHA muhabirine açıklama yapan Bakan Hüseyin Çelik, Bakanlar Kurulu'nda alınan özel bir kararla okulların 29 Mart günü yapılacak yerel seçimler sebebi ile ertesi gün tatil edildiğini belirtti. Öğretmenlere okulların tatil edildiği 30 Mart günü ek ders ücreti ödenmeyeceği şeklinde bir sendika tarafından açıklama yapıldığını, bunun kesinlikle doğru olmadığını, spekülasyon olduğunu belirten Bakan Çelik "Öğretmenlerimizin bu tatil dolayısı ile ek ders ücretlerinin ödenmemesi söz konusu değildir. Bu tatil dolayısı ile öğretmenlerimizin kaybı olmayacaktır. Başbakanımızın talimatı ile Bakanlar Kurulu'nda görüşülen ve özel bir kararla alınan tatil günü öğretmenlerimize ek ders ücreti ödenecektir. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yerel seçimler sebebi ile okulların tatil edildiği 30 Mart günü için öğretmenlere ek ders ücretinin ödeneceğini, aksine yapılan açıklamaların doğru olmadığını açıkladı.

İHA muhabirine açıklama yapan Bakan Hüseyin Çelik, Bakanlar Kurulu'nda alınan özel bir kararla okulların 29 Mart günü yapılacak yerel seçimler sebebi ile ertesi gün tatil edildiğini belirtti. Öğretmenlere okulların tatil edildiği 30 Mart günü ek ders ücreti ödenmeyeceği şeklinde bir sendika tarafından açıklama yapıldığını, bunun kesinlikle doğru olmadığını, spekülasyon olduğunu belirten Bakan Çelik "Öğretmenlerimizin bu tatil dolayısı ile ek ders ücretlerinin ödenmemesi söz konusu değildir. Bu tatil dolayısı ile öğretmenlerimizin kaybı olmayacaktır. Başbakanımızın talimatı ile Bakanlar Kurulu'nda görüşülen ve özel bir kararla alınan tatil günü öğretmenlerimize ek ders ücreti ödenecektir. İlk Bakanlar Kurulu toplantısında gerekli karar alınıp ödemeler yapılacaktır. Yani öğretmenlerimizin bir kaybı olmayacaktır" dedi.

İHA