GENEL BAŞKAN, ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERE DESTEK VERDİ.


Ataması yapılmayan öğretmenler Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’u ziyaret etti. Şubat ayında yapılacak 15 bin ek atamaya ilaveten Haziran ayına kadar 40 bin atama daha yapılmasını isteyen ve sosyal medya üzerinden bir araya gelen ataması yapılmayan öğretmenler Genel Başkanımız İsmail Koncuk’tan destek istedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in yıllardır ataması yapılmayan öğretmenlerin mücadelesine destek verdiğini söyleyerek, ataması yapılmayan öğretmenler ile birlikte yaptığımız eylemleri hatırlattı. Koncuk, dün ve bugün olduğu gibi yarında ataması yapılmayan öğretmenlerin yanlarında olacaklarını vurguladı.

Genel Başkan Koncuk, özellikle son yıllarda sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenlerinin bölünmüşlüğünden duyduğu rahatsızlığı da dile getirerek, “Bölük pörçük olmanız ataması yapılmayan öğretmenlerin eylem gücünü azaltıyor. Bizim için tüm öğretmenlerimiz önemlidir. Hiçbir öğretmenimizi ayırmıyoruz. Ancak ne yazık ki son birkaç yıldır sınıf ve branş öğretmenlerinin sosyal medya üzerinde tartıştıklarına, bölündüklerine şahit oluyoruz. Bu durum bizi üzüyor. Hep birlikte mücadele etmeliyiz. Önemli olan öğretmen atama sayısını artırmaktır” diye konuştu.

Koncuk ataması yapılmayan öğretmenlerin probleminin çözülmesi için de önerilerini sıraladı. Koncuk şöyle konuştu: “Etüt öğretmenliği konusunu gündeme getirmiştim. Türkiye’de etüt öğretmenliği ihtiyacı var. Her branştan öğretmenimiz var. Bu noktada ataması yapılmayan öğretmenlerimizi etüt öğretmeni olarak değerlendirebiliriz. Öte yandan Hükümet çok iddialı bir giriş yaptı ve ‘Dershaneleri kapatıyorum’ dedi. Okullarda kurslar açtı, dersleri de mevcut öğretmenlere verdi. Mevcut öğretmenler zaten kendi derslerine hazırlanıyor. Okul kapandıktan sonra 22:00’a kadar kurs faaliyeti devam ediyor. Gün içinde yorulan öğretmenlerle saat 22:00’a kadar ders yapacağız? Hafta sonu dinlenmeyen bir öğretmen, hafta içi derslerini nasıl yapacak? Öğretmenler bu yükün altına girer ama verimi düşer. O halde kurslara yönelik öğretmen alımı neden yapılmasın? 50 bin dershane öğretmeni ekarte edildi. Dolasıyla kurslar için 50 bin öğretmen istihdam edilebilir. Elbette bunların dışında başka projeler de geliştirebiliriz. Türkiye’de yıllardır derslik başına düşen öğrenci sayısı azaltılamadı. 100 bin, 200 bin öğretmen ataması yapsanız da, dersliğiniz yoksa bunun bir anlamı olmaz. İktidar açtığı derslik sayılarını belirtse de, ülkemizde hala birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okullarımız var.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öğretmen atamaları ile ilgili sözlerini de eleştiren Koncuk şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Öğretmenlik hakkını kazanan herkese öğretmenlik olmaz. Bütçeye göre atama yapılır’ diyor. Sayın Erdoğan 2002 yılında seçim meydanlarında ‘Bu sisteme bakın hele ülkede 72.000 öğretmen açığı var. Sen sınavla öğretmen seçiyorsun, hangi akla hizmet ediyorsunuz! Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin göreve başlasın, önüne neden engel koyuyorsunuz! İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenleri göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz’ demişti. Şu anda ataması yapılmayan öğretmen sayısı 350 bine ulaştı. Dolayısıyla şımarık ve ayakları sağlam yere basmayan bir iktidar anlayışı var. Kırmızı halı mı serdik size bizi yönetin diye? Ataması yapılmayan öğretmen problemini çözeriz, işsize iş buluruz, terörü çözeriz diye iktidar olmadınız mı? Neyi çözdünüz? ”

Ataması yapılmayan, işsiz gezen gençlerimizin sorununun çözümü için bu işe kafa yoran insanlara ihtiyaç olduğunu dile getiren Koncuk, “Maalesef böyle insanların sayısı çok az. Oysa bu iradeyi kullanmamız lazım. Bunun öğretmenlere iş bulmaktan öte, Türkiye’nin kaynaklarıyla yetişmiş insanların enerjilerinin heba edilmesi olarak düşünülmesi lazım. Bu çocuklarımızın potansiyeli Türkiye’nin geleceği açısından boşa gidiyor. Dolayısıyla bu konuyu hep gündemde tutmaya çalıştık, muhataplarımıza sert eleştiriler yönelttik.”

Siyasetçinin bu ülkenin oyuna muhtaç insanlar olduğunu da söyleyen Koncuk, “Bunu kullanabiliyor musunuz? Yandaş, yağcı olursan seni kullanırlar. Sendikacılıkta da bu böyledir. Görüyorsunuz, adamlar yetkili sendika. Memuru satıyor, üye buluyor. İnsanlar bunlara korkudan üye oluyorlar. İşte bu anlayış bize topyekûn kaybettirir. Dolayısıyla biz sendika olarak mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Çok ciddi eylemler gerçekleştirilmediği müddetçe Haziran ayına kadar ek atama yapılacağını düşünmediğini kaydeden Koncuk, ataması yapılmayan öğretmenlerin Mart ya da Nisan ayında Türk Eğitim-Sen koordinatörlüğünde eylem yapması durumunda buna her türlü desteği vereceklerini söyledi. 

Hukukun ayaklar altına alındığını, devlet memurluğu kavramının kaldırılmak istendiğini belirten Koncuk, “Eyalet sistemi oluşturulursa, Türkiye’de çalışma hayatı biter; iş güvencesi ortadan kalkar. En büyük zararı da hepimiz görürüz” dedi.

Ataması yapılmayan öğretmenlerin sorununun Türk Eğitim-Sen için ilke meselesi olduğunu da kaydeden Koncuk, “Saray yapacaksın sonra para yok diyeceksin. Bütçe kadar atama yapılırsa, bütçe kadar da saray yaptır o zaman. Türkiye gibi bir ülkenin buna hakkı var mı?” diye konuştu.

Ataması yapılmayan öğretmenlere bu meseleyi gündemde tutmalarını tavsiye eden Koncuk, “Mart ya da Nisan ayı gibi büyük bir eylem gerçekleştirebilirsiniz. İllerinizde de basın açıklamaları, eylemler yapabilirsiniz. Biz Türk Eğitim-Sen olarak ataması yapılmayan öğretmenlere desteğimizi her zaman sürdüreceğiz” dedi.