ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞİNİN 93.YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

     Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 93. yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

     Güzel yurdumuzun düşmanlar tarafından işgal edilmesinin ardından alevlenen özgürlük ve bağımsızlık ateşi, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmasıyla birlikte, organize ve fiili bir mücadeleye dönüştü.

     27 Aralık 1919 günü, 20 bin nüfuslu Ankara’nın 40 bin kişiyle Atatürk’ü karşılamak üzere Dikmen sırtlarına koşması milletimizin, bağımsızlığı uğruna olmazı olur kılma iradesini de ortaya koymaktaydı.

     Bu bakımdan Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Anadolu insanının bağımsızlık talebinin ve işgale direnme azminin vücut bulmuş hali olarak algılanmalıdır. O günden sonra Ankara, Türk milletinin kurtuluş mücadelesinin kalbi, Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi, kültürel ve sosyal merkezi haline geldi.

     27 Aralık 1919’da Türk milletinin Ankara’da haykırdığı “Ya istiklâl ya ölüm!” parolası, Türkiye coğrafyasının bütün olumsuzluklara ve yokluklara rağmen Türk milleti tarafından bir kez daha fethedilmesini sağladı.

     Bugün ise ülkemizin bölünmesi için var gücüyle çalışan iç ve dış mihrakların en büyük arzusu, 27 Aralık 1919 günü ortaya konulan bu milli iradeyi yok etmek olarak belirmektedir. Bu nedenle Ankara, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin sembolü, ülke bütünlüğümüze kastedenlerin hedefi konumundadır.

     Ülkemizin birlik ve beraberlik içinde daha güzel yarınlara ulaşması ve bütünlüğümüze kastedenlere karşı konması için bizlere düşen, 27 Aralık 1919 günü milli mücadele için kıyama duran bu coğrafyadan fışkıran ruha sahip çıkmak olacaktır.

     Özgürlüğün, milli mücadelenin, demokrasinin ve Cumhuriyetin sembolü olan Ankara’nın yansıttığı bu ışığın; toplumsal, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak da tüm dünyayı aydınlatması dileklerimle, Allah bizleri bir daha bu coğrafyayı yeniden fethetmek zorunda bırakmasın diyor,  Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 93. yıldönümünü kutlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını sonsuz rahmet ve minnetle anıyor, başta Ankaralılar olmak üzere bütün milletimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.