ÖĞRETMENLERİMİZE YÖNELİK ŞİDDET DURMUYOR!

Son haftalarda gün geçmiyor ki, öğretmenlere yönelik şiddet vakaları haber bültenlerinde yer almasın. Hemen her gün yurdumuzun değişik yerlerinde öğretmenlerimize yönelik saldırı ve darp olayları gündemi işgal ediyor.

İşte son olarak bir saldırı haberi de Samsun’dan geldi. Bafra İlçesi Kızılırmak Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Suat Sami Güler bir öğrencisinin yakınları tarafından evinin önünde uğradığı saldırı neticesinde öldüresiye dövüldü. Yüz ve çene kemiklerinde kırıklar oluşan, üç dişi kırılan ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar meydana gelen öğretmenimiz hastanede tedavi altına alındı.

 

Öğretmenimizin mesai arkadaşları olaya tepkilerini ifade etmek için bir gün süreyle sevk eylemi yaparak derslere girmediler. Öte yandan Samsun 1 No’lu Şube Başkanlığımız da saldırıyı kınayan bir basın açıklaması yaparak, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını ve yetkililerin de daha duyarlı olmasını istedi.

 

Ancak bu noktada Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’e de iki kelam etmek gerekir diye düşünüyoruz: Öğretmenlere yönelik saldırıların neredeyse sıradan haberler haline geldiği bugünlerde, sayın Bakan personeline sahip çıkacağı yerde, öğretmenlerin protesto eylemlerine başvurmamalarını, şefkatle olaylara yaklaşarak sorunların kaynağına inmelerini tavsiye ediyor! Kutsal bir mesleğin yüklenicisi olduklarının şuurunda olan bütün öğretmenlerimiz, en zor koşullarda bile öğrencilerine şefkatle yaklaşmaktadırlar. Şefkatle muamele etmek öğretmenlerimizin karakterinin ayrılmaz bir parçasıdır. İnsan sevgisini ve öğrencilerine karşı şefkat duygusunu yaşayamayan kimsenin zaten öğretmenlik mesleğinin dahilinde bulunması mümkün değildir. Bu noktada sayın Ömer Dinçer’e tavsiyemiz; tereciye tere satmayı bırakması, Sayın Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı biraz olsun örnek alarak, personeline sahip çıkmasıdır. Sayın Dinçer’den beklenen; “Öğretmenlerimize yapılan saldırı benim şahsıma yapılmış demektir. Sorumluların hukuk içerisinde en ağır şekilde cezalandırılmalarının takipçisi olacağım. Çalışanlarımızın güvenliğinin sağlanması ve caydırıcı/önleyici tedbirlerin alınması için mevzuatımızdaki eksikleri ivedilikle gidereceğim” demesidir.

 

Suat Sami Güler öğretmenimize acil şifalar diliyor, saldırıların sorumlularının hak ettikleri şekilde cezalandırılmalarını ve bu tür üzücü hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.

 

 

Samsun 1 No'lu Şube Başkanlığımız tarafından yapılan Basın Açıklaması metnidir:

 

 

TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK ÖĞRETMENİMİZE YÖNELİK ŞİDDETİ NEFRETLE KINIYORUZ

Türk Eğitim-Sen olarak daha birkaç gün önce basın açıklaması yaparak okullarda öğrencilerin ve öğrenci velilerinin sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kaldığımızı belirtmiştik.

Öğretmenlerimize yönelik saldırılar son günlerde hız kazanmıştır. Hemen her gün öğretmenlere yönelik şiddet ile ilgili haberler basına yansımaktadır. Öğrencilerin, velilerin fiziki ve sözlü saldırılarına uğrayan öğretmenlerimiz can güvenliğinden yoksun olarak görevlerini yapmaktadır. Eli bıçaklı öğrenciler, eli sopalı veliler okullarda terör estirmekte, öğretmenlerimizin can güvenliğini tehdit etmektedir.

Öğretmene yönelik şiddeti münferit olaylar gibi gösterme çabaları boşa çıkmıştır. Öğrenci ve velilerin öğretmenlere yönelik uyguladığı şiddet dalga dalga yayılmaktadır. Okullarda can güvenliğimiz ortadan kalkmıştır. Milli Eğitim Bakanı Sayın DİNÇER’in açıklamaları bir garabet örneğidir. Şu anda karşımızda öğretmenlere yapılan şiddete karşı kılını bile kıpırdatmayan bir Milli Eğitim Bakanı bulunmaktadır. Bu durum eğitim camiası için büyük bir felakettir.

Ne yazık ki yine olan olmuştur. Bafra Kızılırmak Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Suat Salim GÜNER arkadaşımız güpe gündüz öldüresiye darp edilmiştir. Öğretmen arkadaşımızın durumu ağırdır. Şu anda Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilmektedir. Öğretmen arkadaşımıza yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyoruz.

İlgililer nerededir? Devlet nerededir? Öğretmen arkadaşlarımız öldürüldükten sonra mı önlem alacaklardır? Artık can güvenliğimiz kalmamıştır. Kendileri makam otolarında korumalarla gezenler, korunaklı evde oturanların attıkları hamasi nutukların bizde karşılığı kalmamıştır. Öğretmen arkadaşlarımız bir korku içinde yaşar hale gelmiştir. Okullar herkesin elini kolunu sallaya sallaya girdiği ve öğretmene saldırabildiği mekânlar haline gelmiştir.

Bugün Bafra Kızılırmak Lisesi’nde Öğretmen arkadaşlarımız sevk almışlardır, öğrenciler yaşanan olayı protesto etmek için okula gelmemiş ve eğitim öğretim durmuştur.

Buradan ilan ediyoruz: Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız. Yapanlar kadar önlem almayanlarda suçludur. Bu nedenle yaptığı açıklamalarla öğretmene karşı şiddeti teşvik ettiğini düşündüğümüz ve okullarda güvenlik önlemi almayan Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER başta olmak üzere şu ana kadar okullarda güvenlik önlemi almayan Samsun Valisi Sayın Hüseyin Aksoy ve İl Milli Eğitim Müdür Sayın Mustafa CORA’yı buradan uyarıyoruz: Gerekli önlemler alınmazsa ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Levent KURUOĞLU

Şube Başkanı