TÜRK EĞİTİM-SEN BAŞBAKAN’IN TEHDİTLERİNE CEVAP VERDİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Ulusal Kanal’da 25 Kasım’da yapılacak iş bırakma eylemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan’ın iş bırakma eylemini “yasal değildir, neticesine katlanırlar” şeklindeki tehdidini eleştirerek, “sorumluluğuna katlanırız” dedi.

Sekiz yıldır masa başında sorunları halletme umuduyla oturduklarını belirten KONCUK, Başbakan’a “Siz 2004 yılında toplu sözleşme ve grev hakkı vereceğinizi söylediniz. Bunun üzerinden 5 yıl geçti. Bu söz yerine getirilmedi. Kamu çalışanlarını niye tehdit ediyorsunuz?” dedi.

25 Kasım’dan sonra birçok şeyin değişeceğini ifade eden Genel Başkan KONCUK, mücadelelerinin 25 Kasım’dan sonra da süreceğini belirtti. İş bırakma eylemine katılmaktan kimsenin korkmaması gerektiğini ifade eden KONCUK, “Gerek iç hukuk, gerekse uluslararası hukuk iş bırakma hakkına sahip olduğumuzu söylüyor. Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları da bu noktadadır. Kimse iş bırakma eylemine katılanlara ceza veremez. Çünkü sendikal faaliyetlerin engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nun 118/1 ve 2 maddesi gereğince suç unsuru oluşturur” dedi.

Video İzlemek İçin Tıklayınız